jaki kompas wybrac ?

Reply to this topic Start new topic Start Poll

> 

jaki kompas wybrac ?

maxspeedway
Quote Post

Użytkownik

Grupa: Members
Nr użytkownika: 522

Czy ktos ma doswiadczenie w poslugiwaniu sie kompasem? Chce kupic kompas do wedrowek z mapa po bezdrozach. Mysle ze sredniej klasy zupelnie wystarczy. Ale nie wiem na jaki kompas zwrocic uwage. Sa z lusterkami , i bez, z ruchoma igla, albo z ruchoma cala tarcza tarcza i jakims celownikiem (?). czy ktos potrafi doradzic jaki kompas wybrac, moze jakies praktyczne uwagi, a moze firmy? Z gory dziekuje. Mariusz
PMEmail Poster
KaniBhaal
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1766

| Sa z lusterkami
I celownikiem aby łatwiej "wycelować" w żędany kierunek.
| z ruchoma igla,
To raczej wszystkie kompasy mają :-)
| z ruchoma cala tarcza tarcza
Aby łatwiej było "wycelować" w azymunt
| i jakims celownikiem (?)
Aby celować
PMEmail Poster
yachoo
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 1247

CYTAT
Sa z lusterkami , i bez, z ruchoma igla, albo z ruchoma cala tarcza tarcza i jakims celownikiem (?).

:
To juz sa busole. Busola rózni sie tym od kompasu, ze kompas pokazuje tylko kierunki, zas dzieki busoli Okreslisz takze azymuty Poczytaj sobie jakis podrecznik do Przysposobienia Obronnego w Liceum (jest jeszcze takie "cos"?). Wszystko jest swietnie opisane.
pozdrowienia, -- Pawel Brzozowski gory.pl - górski portal turystyczny (nowe strony w przygotowaniu)

PMEmail Poster
Ada
Quote Post

Użytkownik
*

Nr użytkownika: 193

CYTAT
Czy ktos ma doswiadczenie w poslugiwaniu sie kompasem? Chce kupic kompas wedrowek z mapa po bezdrozach. Mysle ze sredniej klasy zupelnie wystarczy. nie wiem na jaki kompas zwrocic uwage. Sa z lusterkami , i bez, z ruchoma albo z ruchoma cala tarcza tarcza i jakims celownikiem (?). czy ktos doradzic jaki kompas wybrac, moze jakies praktyczne uwagi, a moze firmy? Z gory dziekuje. Mariusz

Użytkownik w wiadomości do grup dyskusyjnych newsgate.onet.pl do Ale igla, potrafi
A może GPS :), ale poważnie to chyba warto poszukać w sklepach militarnych. -- pozdrawiam piotrek
PMEmail Poster
kokokoko
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1132

CYTAT
czy ktos potrafi doradzic jaki kompas wybrac, moze jakies praktyczne uwagi, a moze firmy?

mariusz_yahoo.com
W Polsce sa dostepne kompasy Suunto (Alpinus): MC.- zl MC3-G199.- zl A-10 59.- zl A-30 99.- zl MCA129.- zl Polecalbym wersje z lusterkiem (MC1, MCA) jako znacznie dokladniejsze (a lusterko mozna tez użyc podczas golenia). Kompas powinien miec tarcze wypelniona niezamarzajacym plynem i/lub mozliwosc aretacji igly podczas transportu. Polecam npm (nr. 4, lipiec ) z artykulem 'Pozyteczne drobiazgi' lub: faq.gory.pl/drobiazgi.html
Pozdrawiam Wojtek
PMEmail Poster
k.f
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1306

CYTAT
Czy ktos ma doswiadczenie w poslugiwaniu sie kompasem? Chce kupic kompas do wedrowek z mapa po bezdrozach. Mysle ze sredniej klasy zupelnie wystarczy. Ale nie wiem na jaki kompas zwrocic uwage. Sa z lusterkami , i bez, z ruchoma igla, albo z ruchoma cala tarcza tarcza i jakims celownikiem (?). czy ktos potrafi doradzic jaki kompas wybrac, moze jakies praktyczne uwagi, a moze firmy? Z gory dziekuje. Mariusz
-- Wysłano z serwisu OnetNiusy: niusy.onet.pl

Witam,
Do wedrowek z mapa i kompasem najlepsze sa kompasy typu Silva 1-2-3 czyli plytkowe z ruchomym nimbusem. Na plytce sa czesto skale dzieki ktorym mozna wygodnie okreslic na mapie odleglosc w km miedzy dwoma punktami ale w linni prostej. Jest jeden model Suunto (A40L- 72zl) ktory ma zintegrowany krzywomierz wiec mozna tez zmierzyc odleglosc po linni krzywej. Wyposazone sa tez w szklo powiekszajace, otwory do odrysowywania punktow uzywane w biegach na orientacje. Najlepsze firmy to Silva (Szwecja) i Suunto (Finlandia). Osobiscie polecam Suunto A30L (55zl). Wyposazony jest w rozne skale, szklo powiekszajace, otwory do odrysowywania punktow i oznaczenia fluorescencyjne: igla, kierunek a takze caly nimbus swieca w ciemnosci. Jesli masz wiecej pieniedzy mozesz pomyslec o czyms z rodzaju Silva Expedition. Tutaj masz krotka instrukcje jak poslugiwac sie takim przyrzadem: suuntousa.com/products_compuse.htm silva.se/outdoor/misc/123.htm - a tu wyjasnienie zasady Silva 1-2-3 (czyli to samo co w poprzednim linku ale na stronie wynalzacy tej techniki). Jesli chodzi o zakupy to moge z czystym sumieniem polecic kompas.gda.pl - swojego Suunto A30L kupilem wlasnie u nich. Bardzo atrakcyjne ceny w porownaniu z Alpinusem ktory tez je sprzedaje i przemila obsluga nawet w przypadku zakupu takiego drobiazgu i na dodatek w moim przypadku wysylkowo.
Pozdrawiam, Grzegorz
mariusz_yahoo.com
PMEmail Poster
mateush036
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 1383

Ale informacji w tych kompasach (busolach) Obok Silvy i Suunto są jeszcze dobre szwajcarskie Recty. Można też kupić ruskie kompasy, ale one długo się ustawiają. Turyście do chodzenia z mapa polecam: Kompas płaski przezroczysty z ruchomą igłą. Jeśli chodzisz po ciemku bardzo ważne są fosforyzujące strzałki. Lusterka, szkła powiększające, klapki i róże inne takie niewiele się przydają. Proponuję jakiś niedrogi model bez bajerów.
PMEmail Poster
nataszka546
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 902

CYTAT
są jeszcze dobre szwajcarskie Recty.

mam takie cuś (najtańszy model - ok. 60zł) i jestem zadowolony; nie ma jednak nafosforyzowanych wskaźników, kupiony w Sklepach Podróżnika.
g.
ps
i tu pytanie do offtopicznych miłośnicków wojskowości: czy busolą Adrianowa da się zmierzyć głębokość studni? nadmieniam, iż nagrodą jest wyłącznie tzw. własna satysfakcja;

PMEmail Poster
jaca3
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1231

CYTAT
Obok Silvy i Suunto są jeszcze dobre szwajcarskie Recty. Można też kupić ruskie kompasy, ale one długo się ustawiają. Lusterka, szkła powiększające, klapki i róże inne takie niewiele się przydają. Proponuję jakiś niedrogi model bez bajerów.

Stach Rzyski
Trzeba zaznaczyc, ze powyzsza kolejnosc jest od dobrych do najlepszych. Co do roznic pomiedzy Suunto i Recta to opinia jest nastepujaca: Suunto (firma Espoo-Finland, utworzona w latach 30 XX wieku przez geodete Tuomasa Vohlonen) produkuje jedne z najlepszych kompasow do okreslania kierunku marszu a Recta (Szwajcaria) specjalizuje sie w kompasach dokladnych bedacych na wyposazeniu wojska Szwajcarii, Austrii i Kanady.
Proponuje, jesli na powaznie ktos chce chodzic na orientacje, kompas z lusterkiem i bez innych 'bajerow', raczej model drozszy niz tanszy. Kompas kupujemy na cale zycie a lusterko pozwala dokladnie ustalac azymuty w terenie. Dla 'fanow' dokladnosci modele Suunto KB-14 (~120 Euro) i Recta DP10 (~100 Euro) wyposazone w odczyt pryzmatyczny pozwalajacy odczytac azymut z dokladnoscia 0,5 stopnia.
A na poczatek mozna kupic jakikolwiek kompas za 10 zl i zobaczyc, czy taka 'zabawa' nam odpowiada. Pozdrawiam Wojtek
PMEmail Poster
SZOGUN
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 714

Dzieki wszystkim za uwagi i informacje. Przejrzalem strony www SUONTO i SILVY, wczytalem sie w Wasze info i wybralem kilka modeli z ktorych musze wybrac jeden. Wyszedlem z zalozenia ze lepiej kompas lepszy niz gorszy, tak bym nie musial kupoowac za jakis czas nastepnego. Poniewaz lusterko daje wieksza precyzje wiec zdecydowalem ze raczej z lusterkiem. I zastanawiam sie nad:
1. jesli bez lusterka to SUUNTO A-30L (fluorescencj, dluga tarcza, fajny wyglad)
2. jesli z lusterkiem to albo SUUNTO MCADL albo SILVA Ranger 15 T (tutaj nie wiem ile moze kosztowac ten model Silvy)
3 ciekawie wyglada model SILVA ECLIPSE 99 PRO - podobno to rewolucja w kompasach, z tym ze nie orientuje sie jaka moze byc cena oraz czy nie jest zbyt rozbudowany do zwyklego lazenia z mapa (?)
Jesli ktos zechcialby doradzic na ktory z tych modeli powinienem zwrocic wieksza uwage to bede wdzieczny za wszeslkie komemtarze i uwagi. I mam jesze jedno pytanie. Do czego sluzy kompas (jesli to jest kopmpas) nie ma igly tylko cala ruchoma tarcze w srodku z naniesionym M i skala? Z instrukcjo obrazkowej wynika, ze chyba do okreslania z terenu swojej pozycji na mapie, ale pewnosci nie mam. Moze ktos sie zetknal z czyms takim?
Pozdrawiam Mariusz

PMEmail Poster
inftykeler
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1177

Czesc! Mam obecnie najtanszy model Recty za okolo 35zl i na prawde swietnie dziala. Biegam z nim na orientacje, laze po gorach i nie sadze, by do normalnego chodzenie potrzebne byly kompasy za 200 zl. Znajomi uzywaja ruskich i jeszcze starych NRD-owskich. Z takimi tez mozna chodzic. Do lazenie z mapa nie nadaja sie wogole kompasy (skrzynkowe) US-army. Pozdrawiam!
PMEmail Poster
adi_anabel
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1176

CYTAT
Mam obecnie najtanszy model Recty za okolo 35zl i na prawde swietnie dziala jeszcze starych NRD-owskich. Z takimi tez mozna chodzic.

!
a co to za model? ja mam taki na płytce pleksi, podziałka co 2 stopnie;

też mam taki (z lusterkiem, szczerbinką,nafosforyzowany), ale gorzej wskazuje niż Recta.

g. - miłośnik azymutu przeciwlotniczego;
ps
może kto pamięta, jak nazywała się busola noszona jak zegarek?

PMEmail Poster
borys
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 101

CYTAT
jeszcze starych NRD-owskich. Z takimi tez mozna chodzic.
też mam taki (z lusterkiem, szczerbinką,nafosforyzowany), ale gorzej wskazuje niż Recta.

Ponieważ sam używam busoli produkcji kraju, którego już nie ma więc zaciekawiony pytam. Jak rozumieć stwierdzenie, że Recta "wskazuje lepiej"? Biegun magnetyczny jest gdzie jest i każdy magnes powinien wskazywać tak samo nawet jeśli jest słuszny ideowo. Czy Recta ma jakiś mechanizm umożliwiający wprowadzenie "poprawki na deklinację" jeśli oczywiście deklinacja jest znana.
P.S. Pytam poważnie.
P.S.2 Chyba każdy artylerzysta wie, iż do dokładnego wyznaczenia północy geograficznej należy użyć giroskopu (wymowa ogólnowojskowa "giroskopu") ale takie urządzenie do turystyki pieszej nadaje się nieszczególnie ze względu na masę i rozmiary.
uzdrawiam
Grzesiek
adres: Grzegorz.Tifj.edu.pl
A good lawyer knows the law A great lawyer knows the judge
PMEmail Poster
hazan
Quote Post

Użytkownik
*

Nr użytkownika: 1610

CYTAT
Ponieważ sam używam busoli produkcji kraju, którego już nie ma więc zaciekawiony pytam. Jak rozumieć stwierdzenie, że Recta "wskazuje lepiej"? Biegun magnetyczny jest gdzie jest i każdy magnes powinien wskazywać tak samo nawet jeśli jest słuszny ideowo. Czy Recta ma jakiś mechanizm umożliwiający wprowadzenie "poprawki na deklinację" jeśli oczywiście deklinacja jest znana.
P.S. Pytam poważnie.
P.S.2 Chyba każdy artylerzysta wie, iż do dokładnego wyznaczenia północy geograficznej należy użyć giroskopu

Użytkownik Olin zaniepokoił się:
otóż zdecydowanie nie wskazują tak samo, co stwierdziłem doświadczalnie;być może pewne znaczenie ma starość i zużycie igły (tej, na kt. obraca się wskazówka); służę uprzejmie egzemplarzami w razie dalszych wątpliwości;
jedynym widocznym mechanizmem jest kółko (perścień z podziałką w stopniach), którym można se kręcić do woli w lewo lub w prawo w zależności od (ideologicznych) upodobań; jeśli znajdę instrukcję, to zapodam więcej ;
to chiba jasne- gdyś żartował, to przecie użyłbyś smajli, jak uczą Tytani netykiety;

niżej niepodpisany artylerzysta przeciwlotniczy raczej nigdy nie widział tego mitycznego urządzenia, nie wątpi jednak w jego istnienie; zresztą w 89/90r. w artylerii przeciwlotniczej azymut liczono od południa i do tego w lewo;
PMEmail Poster
Mysia
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 336

CYTAT
otóż zdecydowanie nie wskazują tak samo, co stwierdziłem doświadczalnie;być może pewne znaczenie ma starość i zużycie igły (tej, na kt. obraca się wskazówka); służę uprzejmie egzemplarzami w razie dalszych wątpliwości; jedynym widocznym mechanizmem jest kółko (perścień z podziałką w stopniach), którym można se kręcić do woli w lewo lub w prawo w zależności od (ideologicznych) upodobań; jeśli znajdę instrukcję, to zapodam więcej ; niżej niepodpisany artylerzysta przeciwlotniczy raczej nigdy nie widział tego mitycznego urządzenia, nie wątpi jednak w jego istnienie; zresztą w 89/90r. w artylerii przeciwlotniczej azymut liczono od południa i do tego w lewo;

Zaiste aż tak dalekich badań komparatystycznych chyba prowadził nie będę gdyż żołnierzowi, nawet rezerwy, należy wierzyć na słowo. Zapytam jeszcze jak duża jest różnica we wskazaniach. Czy jest to 2, 5, 10 czy 30 stopni? Jeśli przyczyną jest zwiększone tarcie lub inne utrudnienia przy obracaniu się wskazówki kompasu na igle to odchylenia powinny być za każdym razem "trochę różne" tudzież "raz z jednej raz z drugiej strony". Jeżeli zaś różnica wskazań ma charakter "systematyczny" to może produkt kraju niegdyś zaprzyjaźnionego "się rozmagnesował" w jakimś silniejszym polu magnetycznych (np. leżał na telewizorze) i - przepraszam za wyrażenie - domeny się poprzekręcały.
Ze swej strony mogę zapodać, że kilka tygodni temu przeprowadzałem rodzaj testu i w "prawdziwe" południe czyli wtedy gdy Słońce jest najwyżej strzałka mojej busoli pokazywała północ jak należy co wpłynęło pozytywnie na moją wiarę w solidność i trwałość wyrobów produkowanych w najlepszym z ustrojów.

Takie kółko ma też moja busola produkcji DDR. Nie przypuszczałem, że dwa kompasy mogą pokazywać dwa różne kierunki stąd moje domysły w sprawie wyższości produktów imperialistycznych.

ZTCP sposoby liczenia azymutu tudzież wartość liczby pi w warunkach bojowych były dyskutowane przez nas jakiś czas temu. W razie potrzeby mogę założyć google i spróbować odnaleźć stosowny wątek.
uzdrawiam
Grzesiek
PMEmail Poster
loms
Quote Post

Użytkownik
*

Nr użytkownika: 757

CYTAT
żołnierzowi, nawet rezerwy, należy wierzyć na słowo. Zapytam jeszcze jak duża jest różnica we wskazaniach. Czy jest to 2, 5, 10 czy 30 stopni? Jeśli przyczyną jest zwiększone tarcie lub inne utrudnienia przy obracaniu się wskazówki kompasu na igle to odchylenia powinny być za każdym razem "trochę różne" tudzież "raz z jednej raz z drugiej strony". Jeżeli zaś różnica wskazań ma charakter "systematyczny" to może produkt kraju niegdyś zaprzyjaźnionego "się rozmagnesował" w jakimś silniejszym polu magnetycznych
ZTCP sposoby liczenia azymutu tudzież wartość liczby pi w warunkach bojowych były dyskutowane przez nas jakiś czas temu. W razie potrzeby mogę założyć google i spróbować odnaleźć stosowny wątek.

Użytkownik Olin filozoficznie zeznał:
wykazuje dwie wady, a to:
a/ "trochę różną" (igła magnet. kręci się nieco, jeśli pokręcamy pierścieniem);
po potrząśnięciu lub stuknięciu (lekkie stuknięcie zwykle rozwiązuje wiele nabrzmiałych problemów) a/ ustępuje, natomiast ujawnia się:
b/ "systematyczno-ideologiczne" odchylenie lewicowe o ok. 170 ma;
..
niestety, nie pamiętam- standardowo staram się natychmiast zapomnieć, co wysłałem;
dziś może lepiej już załóż piżamę- jutro czeka nas kolejny, ciężki dzień;
czołem,

PMEmail Poster
rafffau
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1197

CYTAT
Użytkownik Olin filozoficznie zeznał:
żołnierzowi, nawet rezerwy, należy wierzyć na słowo. Zapytam jeszcze jak duża jest różnica we wskazaniach. Czy jest to 2, 5, 10 czy 30 stopni? Jeśli przyczyną jest zwiększone tarcie lub inne utrudnienia przy obracaniu się wskazówki kompasu na igle to odchylenia powinny być za każdym razem "trochę różne" tudzież "raz z jednej raz z drugiej strony". Jeżeli zaś różnica wskazań ma charakter "systematyczny" to może produkt kraju niegdyś zaprzyjaźnionego "się rozmagnesował" w jakimś silniejszym polu magnetycznych
po potrząśnięciu lub stuknięciu (lekkie stuknięcie zwykle rozwiązuje wiele nabrzmiałych problemów) a/ ustępuje, natomiast ujawnia się:
ZTCP sposoby liczenia azymutu tudzież wartość liczby pi w warunkach bojowych były dyskutowane przez nas jakiś czas temu.
niestety, nie pamiętam- standardowo staram się natychmiast zapomnieć, co wysłałem;
W razie potrzeby mogę założyć google i spróbować odnaleźć stosowny wątek.
dziś może lepiej już załóż piżamę- jutro czeka nas kolejny, ciężki dzień;
czołem,

uzdrawiam
Grzesiek
PMEmail Poster
Scorpionnus
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 591

CYTAT
b/ "systematyczno-ideologiczne" odchylenie lewicowe o ok. 170 ma; dziś może lepiej już załóż piżamę- jutro czeka nas kolejny, ciężki dzień;

Niewątpliwie trudno jest uzdrawiać na odległość ale wygląda na to, że mamy tu dwie usterki na raz. Muszę przyznać, że odchylenie o 170 stopni robi odpowiednie wrażenie.

Bardzo dziękuję za życzliwą radę lecz przebywam aktualnie w pracy a za około półtorej godziny wybieram się do sklepu aby zakupić pożywienie celem wzmocnienia organizmu przed jutrzejszym ani chybi ciężkim dniem. Co prawda aby wejść do sklepu fraki nie są wymagane jednakże wolałbym nie pojawiać się w miejscu publicznym w proponowanym przez Ciebie stroju. Pomijam fakt, iż piżama jest również niezbyt odpowiednia w jesienne chłody.
uzdrawiam
Grzesiek
PMEmail Poster
malfred3
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 942

CYTAT
przebywam aktualnie w pracy piżama jest również niezbyt odpowiednia w jesienne chłody.

Użytkownik Olin ponarzekał sobie:
wyrażam zatem nadzieję, iż tzw. obowiązki zawodowe zanadto nie przeszkadzają Sz.kol. w rozwijaniu epistolografii;
przypuszczalnie istnieje też niewielka szansa, iż w pobliżu jest ktoś, kto pożyczy Sz.kol. suwak celem przeliczenia tysięcznych na stopnie, albowiem komputer zapewne takiej niezwykłej operacji nie umożliwia;

tu w zupełności się z Sz.kol. zgadzam, ale mam też pocieszające wiadomość, iż od ponad 20 dni mamy wiosnę;

PMEmail Poster
Julita
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 1335

CYTAT
tu w zupełności się z Sz.kol. zgadzam, ale mam też pocieszające wiadomość, iż od ponad 20 dni mamy wiosnę;

Nie przeczę, że w zlewni Rudawy od dwudziestu dni panuje wiosna. Stan taki mnie nie zaskakuje i wydaje mi się całkiem naturalny.
Z drugiej strony pragnę zapewnić, iż kiedy patrzę przez okno to widzę pożółkłe liście choć miesiąc temu były zielone w tym część pośpadywała z drzew. Również dzień staje się coraz krótszy a temperatury coraz niższe. Wszystkie te zjawiska, łącznie z obserwacją kalendarza, umacniają mnie w przekonaniu o nieuchronnym nadejściu jesieni. Słowa te piszę z poczuciem pełnej odpowiedzialności za stan moich władz umysłowych.
P.S. Rozwiązanie zagadki wymaga tylko odpowiedniego przeczytania tej wiadomości. Może kto litościwie pomoże Styg. Kol.
uzdrawiam
Grzesiek
PMEmail Poster
Ogame:D
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1299

CYTAT
kiedy patrzę przez okno to widzę pożółkłe liście choć miesiąc temu były zielone w tym część pośpadywała z drzew. Również dzień staje się coraz krótszy a temperatury coraz niższe. Wszystkie te zjawiska, łącznie z obserwacją kalendarza, umacniają mnie w przekonaniu o nieuchronnym nadejściu jesieni.

Użytkownik Olin dał się ponieść lirycznemu nastrojowi:
z tego poetyckiego opisu wnoszę, iż Ponury Los zmusił Sz. kol do opuszczenia ukochanej Kolebki eurosceptycyzmu i tylko dobry kompas może umożliwić szczęśliwy powrót;

PMEmail Poster
piki
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 1285

CYTAT
Niewątpliwie trudno jest uzdrawiać na odległość ale wygląda na to, że mamy tu dwie usterki na raz. Muszę przyznać, że odchylenie o 170 stopni robi odpowiednie wrażenie.

Jesli test wygladal tak ze kompasy byly ustawione tuz obok siebie to prawdopodobnie blad moze wynikac z silniejszczego naladowania igly w jednym z kompasow ktore przyciaga igle drugiego. Jeden poprostu zakloca prace drugiego. Aby test byl wiarygodny nalezy sprawdzic najpierw jeden (drugi odkladajac na bezpieczna odleglosc) a potem drugi.

PMEmail Poster
Norbi_xD
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1048

CYTAT
Aby test byl wiarygodny nalezy sprawdzic najpierw jeden (drugi odkladajac na bezpieczna odleglosc) a potem drugi.

..
czy za bezpieczną odległość można uznać ok. 5 m (taka była)?
PMEmail Poster
black_butterfly
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1109

CYTAT
czy za bezpieczną odległość można uznać ok. 5 m (taka była)?

zapomniałem o malutkim uzupełnienie dla nieartylerzystów:
skrót "ma" poprawnie należy zapisać- -ZTCP- tak, że literka "a" jest dużo mniejsza niż "m" i znajduje się niżej;
PMEmail Poster
bastard89
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 350

CYTAT
wnoszę, iż Ponury Los zmusił Sz. kol do opuszczenia ukochanej Kolebki eurosceptycyzmu i tylko dobry kompas może umożliwić szczęśliwy powrót;

W istocie wiele jest tu na rzeczy. Moja przygoda z Mikrosyf Ałtlukiem, używanym jak widzę przez Styg. Kol., miała miejsce dawno i trwała chyba nie więcej niż dwa dni więc nie mogę służyć radą gdzie i co kliknąć by wyświetlić np. niniejszą wiadomość z "pełnym nagłówkiem", czy też jak to jest zwane w przodującym czytniku newsów, aby wszystko stało się przeraźliwie jasne.
P.S. Moje wykształcenie artyleryskie okazało się dziurawe. Nie wiedziałem, iż "ma" oznacza tysięczne. Czas poświęcony na dyskusje offtopiczne nie okazał się czasem straconym. Teraz poradzę sobie chyba nawet bez suwaka.
uzdrawiam
Grzesiek
PMEmail Poster
ja i ty
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1326

CYTAT
A może GPS :), ale poważnie to chyba warto poszukać w sklepach

Użytkownik "piotr michalczyk" napisał w wiadomości
militarnych.
Nie wiem czy to śmieszne, ale o ile się orientuję to GPS podaje pozycje, natomiast kierunek (marszu) tylko w momencie poruszania się, mierząc różnice między kolejnymi namierzonymi pozycjami. A skoro tak jest, to może się okazać np.: że na szczycie jakiejś góry nie będę mógł namierzyć kierunku (ani marszu, ani północy), bo nie będę mógł się poruszać. Poprawcie mnie jeśli coś się nie zgadza.
pozdrawiam
Rafał

PMEmail Poster
Venator
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1009

CYTAT
A może GPS :), ale poważnie to chyba warto poszukać w sklepach militarnych. -- pozdrawiam piotrek

piotr michalczyk donosi:
Piotrus poslugiwales sie moze juz GPS-em ? Pewnie jak na Szwajcarii zabladziles? Lub w P. Augustowskiej ;) Pozdr. -- " Mój koniu, bądź chyży w galopie nawet niczym ptak. Mój koniu, bądź rączy w biegu i nieś mnie, gdzie bezpiecznie, gdzie daleko od wrażych strzał. Nagrodzę cię za to przystrajając czerwoną chustą i barwnymi wstęgami" Pieśń wojownika Siuksów _________________________________ *
PMEmail Poster
1 użytkownik(ów) czyta ten temat (1 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options Reply to this topic Start new topic Start Poll

Kontakt: