jamki sniezne

Reply to this topic Start new topic Start Poll

> 

jamki sniezne

paafcioo
Quote Post

Użytkownik

Grupa: Members
Nr użytkownika: 773

Ktos z Was ma jakies doswiadczenia w zakresie jamek
Marek Schmidt-Szalowski w wiadomoœci:
snieznych?
Czesc! Ostatnio okolicznosci zmusily mnie do noclegu w sniegu. Bylo go zbyt malo na jame z prawdziwego zdarzenia. Wykopalem wiec cos na ksztalt rowu. Poprzecznie umocowalem kijki teleskopowe (na walach snieznych okalajacych rów), tworzac "konstrukcje nosna" dla dachu z NRC-tki. Brzegi NRC zasypalem w sniegu, dodatkowo jeszcze przyszpililem je rakami, a takze uzylem plastra bezopatrunkowego do przyklejenia NRC do teleskopów. Przespalem ok 10 godzin i rano ku mojemu zdziwieniu, calosc byla w nienaruszonym stanie - mimo b.silnego wiatru. Spiwór niestety byl mokry (pertex podobno czesciowo nieprzemakalny!)
Tez jestem ciekawy czy jest jakas "klasyczna technika" kopania jam snieznych
pozdrowienia
E-mail: medprakt.pl --------------------------------------------

PMEmail Poster
ola_gadulec
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 1004

CYTAT
Budowniczowie w śniegu objawcie się!!

No to sie objawiam. Czesc. Co prawda kretem snieznym zostalam przez przypadek, a raczej z braku lepszego zajecia (w zeszlym tygodniu siedzialam na Hali, czekajac na zejscie lawiny z Malego Koscielca) , ale jamki wyszly nam calkiem niezle. Kopalismy zwyklymi czekanami (twardy snieg) + rece (puch). Natomiast kursanci z Betlejemki mieli sztuczne ulatwienia w postaci saperek , ale i tak nie wyszlo im lepiej (w sumie mozna bylo urzadzic zawody ) Z nudow mozna sie nawet calkiem ciekawych rzeczy nauczyc.
pzdr Lakshmi

PMEmail Poster
barp21
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 994

CYTAT
postaci saperek

Natomiast kursanci z Betlejemki mieli sztuczne ulatwienia w
Po jaka cholerę dzwigać saperkę w góry ? Marek+
PMEmail Poster
goskaa_1
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1085

CYTAT
Natomiast kursanci z Betlejemki mieli sztuczne ulatwienia w postaci saperek
Po jaka cholerę dzwigać saperkę w góry ? Marek+

Zeby sonie fajna jamke wykopac :)
pzdr Lakshmi

PMEmail Poster
123beatka123
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1538

Ktos niedawno wspomnial o jamkach snieznych. Dwa lata z kolega probowalismy nocowac w jamkach. Bylo w nich tak ciasno (jamki byly jednoosobowe), ze wejscie do spiwora wymagalo niezlej gimnastyki. Z sufitu i scian bez przerwy sypal sie snieg. Po pewnym czasie wnetrze ogrzalo sie na tyle, ze z sufitu zaczela kapac woda. Nie robilo nam to wowczas wielkiej roznicy, juz poprzedniej od nocy spiwory mielismy mokre jak sciery. W rezultacie zimna i innych niewygod kolega i ja wytrzymalismy w swoich jamkach moze z godzine czy dwie. Co gorsza, rano okazalo sie, ze ,,strop'' naszych jamek obnizyl sie o parenascie centymetrow (wykopalismy je w stosunkowo swiezym sniegu). Ciekawe co by bylo gdybysmy chuchali w nich przez cala noc? Po tym doswiadczeniu nabralem szacunku dla ludzi, ktorzy umieja nocowac w jamkach. A umiec warto, bo czlowiek nigdy nie wie, kiedy mu sie to przyda. Ktos z Was ma jakies doswiadczenia w zakresie jamek snieznych? Czy w jamce zawsze jest tak mokro? Jak duza powinna byc taka jamka (dlugosc, wysokosc, szerokosc)? Ile musi lezec sniegu? Czy zdarza sie, ze jamka zawali sie czlowiekowi na ryj :-( i ew. jak temu zapobiegac? Na ile osob warto robic jamke? Czy ktos probowal w nich gotowac (w koncu Eskimosi jakos pala ogien w swoich igloo)? Jak nalezy sie ukladac: glowa do wejscia czy do wnetrza? Ja wybralem to drugie, bo wydawalo mi sie, ze tak bedzie mi cieplej i wygodniej. No ale w przypadku oberwania sie sniegu (samoistnego lub spowodowanego wdepnieciem kogos lub czegos) byloby mi b. trudno sie odkopac majac rece schowane w spiworze a spiwor zasznurowny po czubek nosa.
LaczeWyrazy, mss -- . . __ __ Marek Schmidt-Szalowski 877 elka.pw.edu.pl /| /| ( `( ` Politechnika Warszawska pok 251 ise.pw.edu.pl/~mschmidt / |/ |.__).__) Klub Karpacki elka.pw.edu.pl/maluch/kk
PMEmail Poster
pecio
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 1783

CYTAT
Ktos niedawno wspomnial o jamkach snieznych. Dwa lata z kolega probowalismy nocowac w jamkach. Bylo w nich tak ciasno (jamki byly jednoosobowe), ze wejscie do spiwora wymagalo niezlej gimnastyki. Z sufitu i scian bez przerwy sypal sie snieg. Po pewnym czasie wnetrze ogrzalo sie na tyle, ze z sufitu zaczela kapac woda. Nie robilo nam to wowczas wielkiej roznicy, juz poprzedniej od nocy spiwory mielismy mokre jak sciery. W rezultacie zimna i innych niewygod kolega i ja wytrzymalismy w swoich jamkach moze z godzine czy dwie. Co gorsza, rano okazalo sie, ze ,,strop'' naszych jamek obnizyl sie o parenascie centymetrow (wykopalismy je w stosunkowo swiezym sniegu). Ciekawe co by bylo gdybysmy chuchali w nich przez cala noc?
Po tym doswiadczeniu nabralem szacunku dla ludzi, ktorzy umieja nocowac w jamkach. A umiec warto, bo czlowiek nigdy nie wie, kiedy mu sie to przyda.
Ktos z Was ma jakies doswiadczenia w zakresie jamek snieznych? Czy w jamce zawsze jest tak mokro? Jak duza powinna byc taka jamka (dlugosc, wysokosc, szerokosc)? Ile musi lezec sniegu? Czy zdarza sie, ze jamka zawali sie czlowiekowi na ryj :-( i ew. jak temu zapobiegac? Na ile osob warto robic jamke? Czy ktos probowal w nich gotowac (w koncu Eskimosi jakos pala ogien w swoich igloo)? Jak nalezy sie ukladac: glowa do wejscia czy do wnetrza? Ja wybralem to drugie, bo wydawalo mi sie, ze tak bedzie mi cieplej i wygodniej. No ale w przypadku oberwania sie sniegu (samoistnego lub spowodowanego wdepnieciem kogos lub czegos) byloby mi b. trudno sie odkopac majac rece schowane w spiworze a spiwor zasznurowny po czubek nosa.
LaczeWyrazy, mss -- . . __ __ Marek Schmidt-Szalowski 877 elka.pw.edu.pl /| /| ( `( ` Politechnika Warszawska pok 251 ise.pw.edu.pl/~mschmidt / |/ |.__).__) Klub Karpacki elka.pw.edu.pl/maluch/kk
-- Archiwum listy dyskusyjnej pl-rec-gory newsgate.gliwice.pl/archive/pl-rec-gory/

This is a multi-part message in MIME format. --------------058BE66DD4E60EB2EE02 Content-Type: text/plain; charset=iso--2 Content-Transfer-Encoding: 7bit
Twoje doswiadczenia aczkolwiek skromne sa i tak bogatsze od moich. W ubieglym roku przezylem w Tatrach nieprawdopodobna sniezyce polaczona z huraganowym wiatrem. Musialem zejsc w dol nic nie widzac i nie znajac zbyt dobrze drogi. Gdybym umial wykopac jamke w sniegu na pewno zdecydowalbym przeczekac. Mam do ciebie (i ew. innych) pytanie (dosc banalne) zwiazane z jamkami: jak ty ja wykopales? rekami, przy pomocy czekana, lopata?
Marek Schmidt-Szalowski

begin: vcard fn: Robert Malikowski n: Malikowski;Robert email;internet: pentor.com.pl x-mozilla-cpt: ;0 x-mozilla-html: FALSE version: 2.1 end: vcard
PMEmail Poster
xXxAnGeLxXx
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 595

Czesc!
Mam katalog produktow Kanadyjskiej firmy Moutain Equipment COOP. Maja w swojej ofercie ciekawa rzecz. Jest to jakby powloka na spiwor wykonana z GORETEXU. Nie pamietam ile dokladnie do kosztowalo, ale bylo bardzo tanie. Mysle, ze w pewien sposob rozwiazaloby to czesc Twoich problemow. W katalogu pisalo, ze ma to zastosowanie jedynie przypadku koniecznosci spania w sniegu.
Pozdrawiam
Maciej
P.S. Pewnym rozwiazaniem jest chyba rowniez rozbijanie namiotu? Tylko niestety trzeba go ze soba miec :-(
PMEmail Poster
jfgjfjf
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 933

CYTAT
Ostatnio okolicznosci zmusily mnie do noclegu w sniegu. Bylo go zbyt malo na jame z prawdziwego zdarzenia. Wykopalem wiec cos na ksztalt rowu. Poprzecznie umocowalem kijki teleskopowe (na walach snieznych okalajacych rów), tworzac "konstrukcje nosna" dla dachu z NRC-tki. Brzegi NRC zasypalem w sniegu, dodatkowo jeszcze przyszpililem je rakami, a takze uzylem plastra bezopatrunkowego do przyklejenia NRC do teleskopów. Przespalem ok 10 godzin i rano ku mojemu zdziwieniu, calosc byla w nienaruszonym stanie - mimo b.silnego wiatru. Spiwór niestety byl mokry (pertex podobno czesciowo nieprzemakalny!) Tez jestem ciekawy czy jest jakas "klasyczna technika" kopania jam snieznych

Podobnie radzilismy sobie na Doboszance (Gorgany, Ukraina) w grudniu . Tyle ze bylo to w lesie i prawie wogole bez wiatru. Jedynie dosc zimno: w nocy moze ponizej -20. Np. na jednym z noclegow nacielismy sobie z kolega galezi jodlowych (mialy byc swierkowe ale pociemaku i pod sniegiem nie bylo widac) i walnelismy je pod karimaty. Nad tym na kawalku draga rozpielismy enercete. W zasadzie dalo sie spokojnie przespac cala noc gdyby nie ale o tym moze kiedy indziej.
Warto przy tym przypomniec owijanie na noc spiwora folia plastikowa (np. NRC) jest FATALNYM pomyslem. W nocy czlowiek tez sie poci i ta wilgoc musi miec szanse wydostac sie ze spiwora. Inaczej -- mokra szmata.
Co prawda nie mam pojecia, jak kopia jamki *prawdziwi* taternicy (sam chcialbym sie dowiedziec) ale moge opowiedziec jak wykopalem wspomniana wczesniej jamke. Z pomoca krotkiego kija drazylem tunel w sniegu po czym ,,urobek'' wyrzucalem na zewnatrz za pomoca menazki. Jesli snieg jest dostatecznie sypki kopac mozna sama menazka. Zbyteczne dodac, ze kopanie jamek nie jest zajeciem wskazanym dla osob cierpiacych na klaustrofobie.
Osobna sprawa jest wlasciwy wybor miejsca na jamke. Jesli zbocze jest nachylone, sensownie jest kopac w kierunku prostopadlym do kierunku spadku. Rozsadek nakazuje tez wybrac miejsce, w ktore nie wdepnie jakis przypadkowy przechodzien.
Z reszta moge sie pochwalic wieloletnim doswiadczeniem w budowie domkow ze sniegu, sporo ich budowalismy z bratem i innymi kolezkami na podworku przed domem. Tak wiec moge calkowicie autorytatywnie stwierdzic, ze nie ma lepszej technologii budowy konstrukcji sniegowych niz tzw. bebeluchy. Bebeluchy jest to substancja powstala ze zmieszania sniegu z woda, mozna ja przygotowac w plastikowym wiadrze. Wykorzywalismy sie ja podobnie jak muraze beton np. wlewajac w oszalowanie z desek. Budowla na bebeluchach potrafila przetrwac dlugie tygodnie. Zawalala sie zazwyczaj dopiero pod ciosami lobuzow z sasiedniego podworka.
To troche smieszne, ze jak facet sie juz troche zestarzeje to musi jechac kilkaset kilometrow (najlepiej za granice) by robic to, co wczesniej robil pod wlasnym domem.

PMEmail Poster
dpspider
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1493

CYTAT
W zasadzie dalo sie spokojnie przespac cala noc gdyby nie ale o tym moze kiedy indziej. Well, z pertexem to nie goretex. Swoja zmniejszona pertex zawdziacza (podobno) powloce teflonowej pokrywajacej wlokno.Teflon jak wiadomo jest silnie hydrofobowy (tzn. Warto przy tym przypomniec owijanie na noc spiwora folia plastikowa (np. NRC) jest FATALNYM pomyslem. W nocy Z reszta moge sie pochwalic wieloletnim doswiadczeniem w domkow ze sniegu, sporo ich budowalismy z bratem i innymi kolezkami na podworku przed domem

Co? Niebo zwaliło wam się na głowy??? :-))
przemakalnosc slabo >zwilzalny) wiec woda w fazie cieklej niechetnie przesiaka przez taki >material.Jest wiec znacznie bardziej oddychajacy i bardziej >przemakalny niz goretex.
A czy produkuje się śpiwory z powłoką gore-texową? Nigdy takowych nie widziałem ale niedawno przeczytałem , ze używa się takich na wyprawach polarnych (dokładnie w : "Transartarktyce" Ettiena)
czlowiek >tez sie poci i ta wilgoc musi miec szanse wydostac sie ze spiwora. >Inaczej -- mokra szmata.
Chyba nie aż tak fatalnym. Jeśli ma cię zalać, to chyba lepiej pójść na kompromis i w coś się zawinąć Zawsze można też pozostawić otwory wentylacyjne. Natomiast wtedy w nic się nie zawijałem, bo NRC zużyłem na budowę dachu.
budowie
He, he jak sesja się skończy, to pędzę do ogródka poćwiczyć. Napewno kiedyś się przyda. :-))
Budowniczowie w śniegu objawcie się!!
pozdrowienia ------------------------------------- PAWEL PATER E-mail: medprakt.pl -------------------------------------

PMEmail Poster
TeddiiLM
Quote Post

Użytkownik
**

Nr użytkownika: 772

A ja kopie jamki czekanem . Poza tym oczywiscie ten pakuje sie tam ze spiworem - technika jak inni
Marek+
PMEmail Poster
John
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 480

Witam.
Jutro wyjezdzam z Tatry. Wiem, ze warunki sa bardzo ciezkie, kupa sniegu i piaty stopien zagrozenia lawinowego. Mam jednak zamiar cos ciekawego zrobic. Nie chodzi mi o wychodzenie gdzies wysoko, bo zdrowego rozsadku troche mi jeszcze zostalo. Ale pomyslalem sobie, ze skoro jest taka fura sniegu to mozna sobie sprobowac zorganizowac nocke w jamce snieznej. W zwiazku z tym chcialem sie troche podpytac jak i gdzie to sobie najlepiej wykombinowac. Chodzi mi o jakies praktyczne wskazowki. Z gory dzieki.
pozdrawiam
Madej
PMEmail Poster
insane666
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1150

CYTAT
Jutro wyjezdzam z Tatry. Wiem, ze warunki sa bardzo ciezkie, kupa piaty stopien zagrozenia lawinowego. Mam jednak zamiar cos ciekawego Nie chodzi mi o wychodzenie gdzies wysoko, bo zdrowego rozsadku jeszcze zostalo. Ale pomyslalem sobie, ze skoro jest taka fura sniegu to mozna sobie sprobowac zorganizowac nocke w jamce snieznej. W zwiazku z tym troche podpytac jak i gdzie to sobie najlepiej wykombinowac. Chodzi jakies praktyczne wskazowki.

sniegu i zrobic. troche mi chcialem sie mi o
Podejrzewam ze ten rodzaj śniegu - świeżo spadły puch się do tego nie nadaje.
Pozdrowienia.
Basia
PMEmail Poster
Sara=)
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 732

CYTAT
Ale pomyslalem sobie, ze skoro jest taka fura sniegu to mozna sobie sprobowac zorganizowac nocke w jamce snieznej. W zwiazku z tym chcialem troche podpytac jak i gdzie to sobie najlepiej wykombinowac. Chodzi mi o jakies praktyczne wskazowki.

Pzdr Danek
PS Przydaje sie lopata typu szufla - kopanie menazka jest atrakcyjne na krotka mete. Warto miec zapasowe rekawice, bo przy budowie jamy prawie na pewno swoje przemoczysz.

PMEmail Poster
monia_LD
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1489

CYTAT
----- Original Message ----- powyzej lasu (i kosowki) dobre sa do tego zaspy, snieg musi byc jednak sprasowany, inaczej nic nie wykopiesz :-) W aktualnych warunkach, pomijajac wzgledy bezpieczenstaw dotarcie do terenu jest problemtyczne. Snieg tez jest nie za bardzo, bo sypki W obrebie lasu jestes zdany na wlasna pomyslowosc, nocowalismy kiedys awaryjnie pod zasypanym swierkiem. Galezie czesciowo tworzyly zadaszenie, czesciowo zrobilismy je kladac kijki i na to kawalek ortalionu przysypany sniegiem. Wejscie warto zrobic tak aby mozna je bylo zaslonic plecakami. Jama powinna byc troche obszerniejsza, bo wtedy trudniej zawilgocic To chyba tyle, przy takim sniegu chyba okolice tych swierkow daja sznase na schronienie. Jak Cie ktos w tych Tatrach namierzy to bedziesz klopoty. No chyba ze bedziesz zacieral slady :-)))

takiego spiwory. najwieksze mial
Dzieki wielkie. Oczywiscie nie mam zamiaru naruszac jakichkolwiek przepisow. Takze nic na sile. Jak sie nie bedzie dalo to trudno. A zacieranie sladow to mogbym miec z glowy przy obecnej pogodzie. Kilka minut i wsie slady zasypane ;-)))
pzdro
Madej
PMEmail Poster
burnout
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1514

CYTAT
. A zacieranie sladow to mogbym miec z glowy przy obecnej pogodzie. Kilka minut i wsie slady zasypane ;-)))

nawet do wiosny
PMEmail Poster
Nika87
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1691

CYTAT
Ale pomyslalem sobie, ze skoro jest taka fura sniegu to mozna sobie sprobowac zorganizowac nocke w jamce snieznej.

Hejka Ja taką jamkę kopałem niedawno na wlk. raczy i całkiem nieźle mi to wyszło :) 7gwiazda.eu.org/zdjecia/racza/imagepages/image28.html Co prawda nie miałem zamiaru tam spać, było to przedsięwzięcie czysto doświadczalno/rozrywkowe.
p.s. życzę udanej nocki, no i czekam na relacje na grupie
pm
PMEmail Poster
Qki23
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 987

Wlasnie wrocilem z Tatr. Siegu przybywa w wielkim tempie. Jest to jednak snieg b. sypki. Jamki nie zrobisz, co najwyzej puchowa pierzyne :) Matusz
PMEmail Poster
DiGriz
Quote Post

Użytkownik

Nr użytkownika: 1403

CYTAT
Ja taką jamkę kopałem niedawno na wlk. raczy i całkiem nieźle mi to wyszło :) 7gwiazda.eu.org/zdjecia/racza/imagepages/image28.html

"pawel m." :
Jam tam na tym zdjęciu żadnej jamki nie widzę. Widać tylko tylne łapki jakiegoś dziwnego zwierza, który prawdopodobnie się ciebie wystraszył i chciał się przed tobą schować w śniegu ;)
PMEmail Poster
1 użytkownik(ów) czyta ten temat (1 gości i 0 ukrytych)
0 zarejestrowanych użytkowników:

Topic Options Reply to this topic Start new topic Start Poll

Kontakt: