Architektura za granicą

      Brak komentarzy do Architektura za granicą

Aby podjąć studia na zagranicznej uczelni będziesz potrzebować interesującego portfolio, personal statement oraz przejść przez rozmowę kwalifikacyjną (interview). Ważne będą również osiągnięcia ze szkoły średniej. Największą jednak uwagę przyciągnie Twoje portfolio.

Warto w tym miejscu pomyśleć o stworzeniu własnej strony internetowej ze swoimi pracami oraz artykułami poświęconymi architekturze, komentarzami dotyczącymi otaczającej przestrzeni. Koniecznie sprawdź, jakie wymagania ma w tym zakresie wybrana przez Ciebie uczelnia oraz co na ten temat mówią studenci i absolwenci. Internet jest bardzo bogatym źródłem wiedzy w tym zakresie. Swoje internetowe BIO przygotuj od razu w języku angielskim. W większości przypadków będzie on językiem wykładowym. Jego znajomość musisz potwierdzić egzaminem TOEFL, IELTS lub innym akceptowanym przez wybraną uczelnię. Jeśli wybierzesz studia w USA musisz dodatkowo zdać egzamin SAT. W przypadku uczelni w UE i UK egzamin ten nie będzie potrzebny. Zwróć uwagę na specjalizacje. Współcześnie architektura to pewnego rodzaju spektrum, na którym znajduje się planowanie przestrzeni miejskich, projektowanie przestrzeni komercyjnych, projektowanie wnętrz, konserwacja czy architektura krajobrazu. Zastanów się, co w projektowaniu interesuje Ciebie. Czy jest to projektowanie wnętrz, przedmiotów użytkowych, przestrzeni publicznych czy może komunikacji reklamowej? Na etapie przygotowań warto poznać programy komputerowe do prac projektowych oraz wizualizacji przestrzennych. Podejmij również własne studia nad historią sztuki, architektury i designu. Warto się zainteresować tym, jak świat urządzał swoją przestrzeń historycznie oraz jak robi to współcześnie.

Jeśli masz taką możliwość, to postaraj się o praktyki w studiu projektowym, agencji reklamowej lub u producenta wyposażenia wnętrz. Taka praktyka wzbogaci Twoje portfolio oraz pokaże Twoje zaangażowanie i zainteresowanie. Dobrze jest pokazać, że masz plan i go realizujesz. Biuro projektowe, które w okresie wakacyjnym skorzysta z Twoich umiejętności parzenia kawy i robienia kserokopii, dostarczy Ci ogromnej wiedzy, technicznego języka, znajomości procedur i struktur, w ramach których funkcjonuje.

Studia architektoniczne (licencjat/bachelor) trwają zazwyczaj 4 lub 5 lat i są uznawane za bardzo wymagające. Ale jak to mówią, kto nie cierpi ten nie pije szampana! Bez problemu znajdziesz uczelnie, na których możesz studiować po angielsku. Sprawdź co piszemy o specyfice studiowania w poszczególnych krajach. Ogólne zasady będą miały zastosowanie również do studiów na wydziałach projektowania, designu i architektury. Przykładowo, jeśli masz ograniczony budżet, to sprawdź jak wygląda specyfika studiowania i możliwość uzyskania dofinansowania w Danii. W procesie aplikacyjnym będziesz potrzebować: list motywacyjny (personal statement), dobre oceny z liceum (przeczytaj post Matura się nie liczy! Licz na oceny!), test potwierdzający znajomość angielskiego (poziom C1 lub C2, czasami wystarczy matura z rozszerzonym angielskim), ciekawe portfolio, rozmowę kwalifikacyjną oraz listy referencyjne. Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane lub przetłumaczone na język angielski (jeśli będzie to język wykładowy). Jeżeli Twoje portfolio zainteresuje komisję kwalifikacyjną dostaniesz zaproszenie na interview. Rozmowa taka może zostać przeprowadzona telefonicznie, przez internet lub F2F. W personal statement musisz pokazać swoją kreatywność oraz drogę do celu, czyli zajęcia pozalekcyjne, zainteresowania i aktywności, które podejmujesz w szkole średniej. Warto jest zapunktować w konkursach przedmiotowych i kierunkowych. Ważne będą Twoje doświadczenia i działania kreatywne, projektowe, związane z rysunkiem, fotografią, designem, malarstwem, modelowaniem czy grafiką komputerową. Zorganizowanie wystawy swoich prac w szkole, to jest dodatkowy punkt w personal statement. Ciekawe informacje dotyczące procesu aplikacyjnego oraz samych studiów w UK znajdziesz na stronie sp.edu.pl. W menu wybierz zakładkę „kierunki”, a w wyszukiwarce, którą wywołasz wyborem zakładki wpisz „architektura”. Jeśli chcesz poznać opinie polskich studentów o uczelniach architektonicznych za granicą, to warto sprawdzić portal architekturaibiznes.pl/architektura/kategoria/studia_za_granica. Warto poprzeglądać strony internetowe wybranych uczelni i sprawdzić ich wymagania. Ciekawym wstępem do wyboru mogą być prezentowane przez nas rankingi oraz agregat uczelni bachelorstudies.pl.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments