Dentysta Cedynia

      Brak komentarzy do Dentysta Cedynia

Odsłonięte szyjki zębowe to banalny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, a w rezultacie nawet utratą zębów. Niezależnie z przyczyny tej chorobie, należy się nią opanować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Trzcińsko-Zdrój

Obnażanie szyjek zębowych to skutek „cofania się” albo same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dzień, ale proces ten istnieje zły dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada przyczyny i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright

wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno istnieć wiele, choć najczęstsze z nich toż wiek pacjenta, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, powiązany ze starzeniem się organizmu. Mówienie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu bywa często i higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, skupiający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy a ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końca układania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo same „obniżanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tegoż względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy pokazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a oraz na upojny i ostry smak oraz na zmysł to specyficzny objaw obnażonych szyjek zębowych. Sprawdza się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o ostrym smaku i temperaturze, kiedy także w kontakcie z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest złe, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W wypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta cechę jest silniejsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce z podstawy powstania problemu, a i z zaawansowania choroby. Zazwyczaj stosuje się jednak z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to doskonałe momenty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi składa się w gabinecie stomatologicznym w charakteru usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie mówi się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć też zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Ważna istnieje jeszcze technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zwykle w obrotu od dziąsła) Dobrze jest korzystać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do przedłużania się osadu nazębnego.

Dentysta Trzcińsko-Zdrój

Warto zaopatrzyć się również w dobre preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W wypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Proste są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać zimnego i gorącego, a także słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami konieczne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W poszczególnych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe rozlicza się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa optymalnym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką pobieraną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Trzcińsko-Zdrój

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments