Funkcjonariusze CBŚP i KAS – Udana akcja funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej. Aresztowali oni członków grupy przestępczej, która wprowadzała na rynek nielegalnie paliwa.
Funkcjonariusze CBŚP i KAS
Podczas akcji zatrzymano dwadzieścia osób oraz zabezpieczono 200 tysięcy litrów paliwa. Zarzuty w tej sprawie usłyszały dwadzieścia dwie osoby.
W tej akcji wzięło udział ponad 300 policjantów CBŚP i funkcjonariuszy KAS. Była ona skierowana wobec osób podejrzanych o sprzedaż oleju napędowego bez opłacania należnych podatków do Skarbu Państwa. Grupa przestępcza przekształcała parametry oleju smarowego i opałowego i wprowadzała na rynek jako olej napędowy. Zatrzymano 20 osób i zarekwirowano 200 tyś litrów paliwa o wartości około 900 tysięcy złotych.
Śledztwo prowadzone jest przez zarząd CBŚP w Bydgoszczy. Nadzoruje je Prokuratura z Włocławka. Według ustaleń przestępcy działali od listopada 2016 roku do kwietnia 2018 roku w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej.
Ustalenia śledczych potwierdzają przypuszczenia o procederze. Grupa przestępcza kupowała olej opałowy i smarowy. Następnie przekształcała jego parametry tak, by wyglądał jak pełnowartościowy olej napędowy. Na koniec wprowadzali olej do obrotu bez opłacania podatków. Funkcjonariusz Centralnego Biura Policji wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej przy procedurze aresztowań i przeszukań weszli jednocześnie do 80 miejsc na terenie całej Polski. W akcji wykorzystano trzystu mundurowych. To wszystko doprowadziło do odnalezienia w województwie śląskim miejsca nielegalnej produkcji paliwa. W tym miejscu znaleziono i zabezpieczono około 3000 litrów nielegalnego paliwa, mobilny zestaw do odbarwiania oleju, pompy oraz wiele profesjonalnych urządzeń, które pozwalały na popełnianie przestępstw dotyczących podatku akcyzowego na wielką skalę.
Śledztwo jest rozwojowe zdaniem rzecznika CBŚP. Już 22 osoby usłyszały zarzuty w tej sprawie. Oskarża się je o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz nieprawidłowego użycia wyrobu akcyzowego. Dodatkowo włocławska prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze, tj. dozór policji oraz poręczenia majątkowe.
Do celów akcji użyto specjalistycznego sprzętu oraz mobilnego laboratorium. Pozwala ono zbadać paliwo w terenie. Według wstępnych ustaleń grupa przestępcza mogła wprowadzić 1,5 miliona litrów nielegalnego paliwa wartego około 7 milionów złotych. Według rzecznik CBŚP śledztwo dalej trwa i planowane są kolejne zatrzymania osób działających w tej grupie przestępczej.