Indie – co wyróżnia ten kraj od innych

Indie – O wycieczce do Indii marzy wiele osób. Głównie posiłkiując sie tym, co widzą w katalogach biur podróży, słysząc od znajomych czy czytając blogi podróżnicze.

Indie

Nie zraża ich nawet wiedza o kastach i slumsach, jakie są, obok pięknych budowli, znakiem charakterystycznym Indii. Co warto wiedzieć przed wyjjazdem do tego kraju?

Hinduizm

Religia, która jest wytyczną zachowań Hindusów. Jest to określenie zbiorcze na grupę wierzeń religijnych, wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim. Rozmaite odłamy hinduizmu wyznaje prawie 1 miliard ludzi, z których ok. 910 milionów mieszka w Indiach i Nepalu. Inne państwa ze znacznym odsetkiem hinduistów to: Bangladesz, Sri Lanka, Pakistan, Indonezja, Singapur, Gujana, Surinam, Fidżi, Mauritius, Trynidad i Tobago, Republika Południowej Afryki. W związku z tym hinduizm, traktowany zbiorczo, jest trzecią pod względem liczby wyznawców religią świata. Hinduskie mity, religijność i duchowość są integralną częścią kultury Indii. Są cztery główne drogi , które usiłują ukierunkować życie hindusów: dharma, artha i kama powiązane ściśle z pojęciem świata: osiągnięcie sukcesu, zadowolenia i dobrego egzystowania w swojej własnej społeczności. Te trzy bramy podporządkowane są czwartej i ostatecznej bramie jaką jest moksha, czyli duchowe wyzwolenie. Te właśnie dwa zjawiska są nadzwyczaj akcentowane: duchowość i transcendencja.

Kropka na czole

Przebywając w Indiach można zauważyć na czołach tych ludzi znak w kształcie kropki lub przypominający swoim kształtem łzę w kilku kolorach, czerwonym, białym, żółtym lub jasno brązowym. Bindi jest chyba najbardziej intrygującą z ozdób na ciele. Hindusi przywiązują wielką uwagę do tego ozdobnego znaku na czole pomiędzy łukami brwiowymi – kropki, która zaznacza najważniejszy punkt ciała od starożytnych czasów. Dla mężczyzn znaki te symbolizują przynależność do sekt. Pionowe białe linie na czołach oznaczają, że ludzie ci podążają drogą boga, który jest dla nich ostoją w chwilach rozpaczy, cierpienia, przykrości czy też niebezpieczeństwa. Poziome linie wskazują, że ta grupa ludzi podąża drogą boga destrukcji i odnowy. „Kropka” umieszczona jest na czołach kobiet, nieco powyżej brwi i nazywana jest zależnie od języka którym sie posługujemy. W przeszłości kolor czerwony nosiły kobiety, zamężne ale nie wdowy. Czerwona kropka na czole jest dobrze wróżącym znakiem małżeństwa, co gwarantuje status społeczny i jego świętości jako instytucji. Indyjska panna młoda wkracza do domostwa męża ozdobiona połyskującymi ozdobami, oślepiając czerwoną bindi na czole, wierzy się, że wprowadza powodzenie i gwarantuje to jej miejsce jako strażniczki domowego ogniska. Symbolu tego nie nosiły kobiety chrześcijańskie czy muzułmańskie. Jednakże w z czasem zaczęło to być modą nawet dla kobiet chrześcijańskich, które uważały  ją jako element ozdobny. Tak więc powoli zaczął się zacierać symbol, który w przeszłości zarezerwowany był jedynie dla kobiet hinduskich. Dzisiaj kolor zależy od koloru ubrania danej kobiety i nie ma on już tego znaczenia, które posiadał w przeszłości.

Kasty

Bardzo charakterystyczny element Indii. Zamknięta, grupa społeczna, do której przynależność jest dziedziczna. System kastowości jest powiązany głównie z takimi sprawami jak małżeństwo czy posiłki. Dla przykładu, członek wyższej kasty nigdy nie jada z członkiem kasty niższej od siebie. Jeśli dojdzie do takiego przypadku, wówczas musi się on podjąć publicznej pokuty nadanej poprzez lidera swojej kasty. W dzisiejszych czasach jest bardzo trudno utrzymać system kastowości, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich. Mimo tego spotkać można bardzo często ludzi mocno popierających ten system. Przynależność do danej kasty następuje automatycznie przez urodzenie, stąd Hindusi mówiący po angielsku często tłumaczą dźati na angielskie „race” (rasa). Przynależności do kasty nie można uzyskać ani przez małżeństwo, ani przez zasługi czy wzbogacenie się (kasta nie ma nic wspólnego ze statusem ekonomicznym czy stratyfikacją społeczną).

,,Święte Krowy”

Jedzenie wołowiny jest zakazane dla wyznawców Hinduizmu. Świętość krów wywodzi się z hinduskiej wiary, że hinduski świat mieszka w ciele krowy. Krowy otoczone są największym kultem, mogą chodzić wolno po ulicach jak tylko im się podoba. Byki również są święte, są one pojazdem dla boga Siva. Również małpy, lwy, tygrysy orły, łabędzie, pawie (symbol Indii), węże, nawet myszy są obiektami szacunku ze strony wyznawców hinduizmu, są pojazdami różnych hinduskich bogów i bogiń. Ten sam etos stosowany jest do konkretnych form życia roślinnego wywodzących się z mitologii Hindu, takich jak figi czy drzewa bananowe. Jadąc dalej poprzez zatłoczone ulice miasta możesz być nieco zaskoczony widokiem krów lub byków stojący lub maszerujących pośród tłumów ludzi. Maszerując pomiędzy ludźmi, możesz również zauważyć, że niektórzy spośród nich dotykają tych „świętych zwierząt”, a następnie zbliżając swoje dłonie do twarzy lub klatki piersiowej.

Etykieta

W miejscach publicznych niemile widziane jest całowanie się, czułe obejmowanie i trzymanie się za ręce. Przebywając z partnerem w miejscu publicznym należy zachować powściągliwość. Zupełnie nie na miejscu jest nagość. Stroje muszą być skromne – jeżeli jesteśmy obcokrajowcami nie musimy nosić strojów hinduskich ale powinniśmy ubrać się tak aby jak najmniej było odsłonięte tj koszulka z długi rękawem ewentualnie ¾, spódnica do kostek lub w przypadku mężczyzn spodnie minimum 3/4 . Spódnice krótsze niż do kostek, spodnie i bluzki eksponujące piersi są absolutnie niewskazane u kobiet. Strój kąpielowy możemy ubrać, gdy mamy zamiar zażyć kąpieli w hotelowym basenie. Nagość jest absolutnie wykluczona w Indiach. Hinduski kąpią się najczęściej w ubiorze (sari). Nawet u mężczyzn niestosowna jest kąpiel nago.

Świątynie

Indie słyną z wielości miejsc osławionych kultem. W świątyniach należy zachowywać się ze szczególnym szacunkiem. Dlatego też przed wejściem do świątyni czy grobowca należy się odpowiednio ubrać (wszystkie części ciała muszą być zakryte oprócz rąk i stóp, kobiety ponadto powinny mieć zakrytą twarz). Najważniejsze by pamiętać przed wejściem do świątyni zdjąć buty, ponieważ wchodzimy do domu Bogów i musimy okazywać całkowity szacunek. Stopa wymierzona do osób, posągów i relikwii jest niezwykle obraźliwa. Wnoszenie wszelkiego rodzaju wyrobów ze skóry do świątyni, może zostać odebrane jako obraza i znieważenie.

Zasada prawej ręki

Wszelkie gesty powitalne takie jak podanie ręki powinny być wykonywane wyłącznie prawą ręką. Dotyczy to również jedzenia ponieważ lewej ręki używa się tam głównie w toalecie oraz podczas zdejmowania butów. Pokazywanie komuś spodów stóp oznacza brak szacunku, podobnie jak wskazywanie palcem. Jeśli chcemy komuś coś pokazać powinniśmy wykonywać to pełną dłonią albo podbródkiem. Przypuśćmy, że ktoś w zatłoczonym autobusie zupełnie przypadkowo stanie na twoją stopę lub zostanie popchnięty na ciebie, co wówczas? Pasażer ten nie będzie Cię przepraszał w sposób do którego przywykłeś, poprzez użycie słowa „przepraszam”, ale prawdopodobnie będzie chciał dotknąć Ciebie a następnie z wyrazami szacunku zbliży swoje dłonie to twarzy lub klatki piersiowe.

Zachowanie na gościnie

Gdy wybieramy się na obiad do rodziny, musimy pamiętać żeby przed wejściem zdjąć buty. Zanim usiądziemy do stołu powinniśmy umyć ręce. Obowiązuje zakaz wstępu do kuchni i zbliżania się do paleniska, najbardziej znaczącego miejsca w domu oraz dotykania jedzenia i przyborów kuchennych. Nie częstujemy się samemu jedzeniem. Czekamy aż gospodarz wyraźnie da nam to do zrozumienia lub sam nas obsłuży.

Kobieta

Pozycja kobiety we współczesnych Indiach nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, zgodnie z tradycją, jako tworząca rodzinę, powinna być traktowana na równi z boginią. Z drugiej natomiast, jest prawie całkowicie podporządkowana mężczyźnie. Do dziś wdowy są źle postrzegane.
Młoda dziewczyna całkowicie podporządkowana jest rodzicom, którzy wybierają jej męża, biorąc pod uwagę odpowiednią kastę, wskazania horoskopu i wymagany posag. Po wyjściu za mąż, młoda kobieta pozostaje posłuszna matce swojego męża, do czasu aż jej dzieci opuszczą dom.

Zabarwiony na czerwono przedziałek – jest oznaką mężatki. Wdowy barwią tylko część przedziałka. Według legendy barwienie przedziałka związane jest z porwaniami narzeczonych w czasie ceremonii zaślubin. Narzeczony walczył o ukochaną, a gdy udało mu się zabić porywacza, naznaczał włosy przyszłej żony krwią zabitego.

Białe sari – noszą wdowy, którym po śmierci męża nie wypada już ubierać się kolorowo; biel zakłada się w Indiach między innymi na znak żałoby. Uczestnicy pogrzebów ubrani są zawsze na biało.

Znaczenie gestów

Pociąganie się za uszy- oznacza że przyznajemy się do tego że coś źle zrobiliśmy i chcemy za to przeprosić.

Dotykanie czyjś stóp-  Dotykanie czyichś stóp jest oznaką szacunku najczęściej w stosunku do starszych lub męża. Hindusi uważają stopy za najbardziej nieczystą część ciała. Wierzenie to jest także powodem, dla którego przed wejściem do świątyni Hindusi ściągają buty (gdyż mają one bezpośredni kontakt z podłożem). Nie można również kierować spodu stopy w kierunku innej osoby, gdyż jest to uznawane za przejaw niegrzeczności. Tak, więc dotykanie czyichś stóp jest oznaką olbrzymiego szacunku dla niego: szanujemy kogoś tak bardzo, iż nawet dotykanie jego stóp jest dla nas wielkim przywilejem. Natomiast dotkniecie czoła po takim geście wyraża najwyższą cześć – głowa jest, bowiem najczystszą częścią ciała, która znajduje się najdalej od ziemi i brudu.

Składanie dłoni poprzez dotknięcie opuszków palców – Gest ten najczęściej jest wykonywany przy jednoczesnym wypowiedzeniu słowa NAMASTE. Jest to forma powitania. Możemy zastąpić to potrząśnięciem dłoni, lecz złożenie dłoni razem wyraża więcej szacunku. Dodatkowo można się pokłonić w stronę osoby, z którą się witamy.

Energiczne zakładanie rąk za uszy- Ten gest zapobiega przed wpływem „złego oka”, który symbolizuje zły urok. Jest to gest wykonywany przez starszych, aby na osobę, w stosunku do której się ten gest wykonuje, nie padł zły wzrok, urok. Osoba wykonujące taki gest pragnie przejąć na siebie zło. Na przykład, kiedy na ślubach wszyscy podziwiają pannę młodą, osoba wykonująca ten gest życzy jej, aby nic złego jej nie spotkało.

Kiwanie kciukiem oznacza żartobliwy gest, używany, gdy chcemy powiedzieć komuś „wstydź się” lub „oj, oj”. Wykonujemy ten gest najczęściej, gdy komuś coś nie udaje się zrobić.

Wykonywanie kolistych ruchów tacą, na której pali się lampka -Najczęściej takie ruchy wykonuje się w dwóch sytuacjach: przed przybyłym gościem lub przed posągiem bóstwa. Często na tacy znajdują się słodycze poświecone Bogu, które ofiaruje się gościom lub domownikom po odprawieniu modlitwy jako jedzenie święte.

Wyciąganie małego palca do góry-  Ten gest oznacza, że właśnie było się w toalecie lub potrzebuje się z niej skorzystać.

Co oznacza nakładanie czarnidła na czyjąś twarz?

Kiedy ktoś wygląda wyjątkowo ładnie jest narażony na ataki zazdrości i zawiści. Nakładanie czarnej farby na czyjąś twarz jako maleńką skazę chroni daną osobę przed „złym okiem”, gdyż w przeciwnym razie może być atakowana za swoją perfekcję. Najczęściej wykonuje się go w stosunku do dzieci, lecz także kobiety same nakładają na swoją twarz, gdy wyglądają ładnie. Gdy kobieta nakłada tusz na twarz mężczyzny oznacza to komplement dla jego urody.

Co oznacza dzwonienie dzwoneczkiem naokoło czyjejś głowy? Ten gest oznacza nic innego, jak odganianie nieszczęścia, złego spojrzenia. A co znaczy posypywanie się kolorowym proszkiem? Jest to jeden z niezbędnych elementów zabawy w czasie święta Holi, obchodzonego w całych Indiach z okazji pożegnania zimy i smutków. Ubrani na biało świętujący posypują się różnokolorowymi proszkami.

Indie to prawdziwe bogactwo kulturowe. Dla wielu Europejczyków, niektóre zachowania sa niezrozumiałe, ale warto je akceptować przebywając w tym kraju.

Indie wycieczki Indie Hotele Indie co zwiedzać Indie Kiedy wylecieć Indie Hotele oferty

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments