Jak aktywować bon turystyczny?

      Brak komentarzy do Jak aktywować bon turystyczny?

Na początku zacznijmy od tego co to jest bon turystyczny. Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin i firm turystycznych. Wprowadzony został ze względu na ciężką sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19. Ma na celu pomóc branży turystycznej „stanąć na nogi”. Przysługuje on na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złW przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to kwota w wyskości 1000 złotych. 

Kwoty różnią się, ponieważ rodzice dzieci z niepełnosprawnością ponoszą większe koszty z zapewnieniem dzieciom całodobowej opieki osoby dorosłej. Bon turystyczny wypłacany jest jednorazowo dla dzieci do momentu ukończenia 18-tego roku życia. Można go wykorzystać, aby zapłacić np. za pokój hotelowy. Nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych i innych, by móc go otrzymać. Nie jest on wypłacany w formie gotówkowej tylko i wyłącznie w elektronicznie. Jeśli chcesz aktywować bon musisz zarejestrować się na PUE, czyli na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. W dalszej części artykułu opiszemy krok po kroku jak aktywować bon turystyczny. Należy pamiętać, że bon powinien pobrać rodzić, który już pobiera na swoje konto świadczenie 500 plus.

Jeśli nie posiadasz konta na Platonie PUE ZUS należy w pierwszej kolejności założyć konto, by móc aktywować bon. Jest to bardzo przydatna platforma, która pozwala załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Nie jest to skomplikowane. Zajmie ci to zaledwie chwilę. Zaczynamy:

Rejestracja bonu turystycznego krok po kroku:

1. Wejdź na stronę www.zus.pl i kliknij ZAREJESTRUJ W PUE

2. Wybierz sposób rejestracji: DLA CIEBIE (Beneficjent)

3. Zarejestruj się poprzez:

profil zaufany,

kwalifikowany podpis elektroniczny,

bankowość elektroniczną.

4. Podaj swój adres e-mail oraz numer telefonu.
5. 
Wpisz hasło składające się z minimum 8 znaków. Użyj małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr
6. Zaznacz pole „Nie jestem robotem” i zaakcept
uj regulamin.
7. Klikn
ij„Zarejestruj profil”.

Gotowe! Na twój adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany login do portalu PUE ZUS.

Jak się okazuje rejestracja nie jest aż tak trudna i nieczytelna. Kolejnym krokiem jest aktywowanie bonu turystycznego.

Jeśli na twój e-mail przyszedł już login do platformy to możesz rozpocząć aktywacje bonu turystycznego:

1. W zakładce OGÓLNY wybierz zakładkę POLKI BON TURYSTYCZNY, a następnie MÓJ BON

2. Podaj adres e-mail i numer telefonu

3. Kliknij AKTYWUJ BON (zapoznaj się z klauzulą informacyjną RODO)

4. W tym momencie wyświetli się na ekranie, że aktywowałeś bon i podany zostanie kod, który jest formą płatności za usługi.

5. Naciśnij OK

Informację o tym, że twój bon turystyczny został aktywowany otrzymasz również na swój adres e-mail.

Otrzymany kod należy podawać za każdym razem, gdy chcesz płacić za usługę. Jeśli nie będziesz pamiętał swojego kodu wejdź na Profil Zaufany Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Indywidualny kod będzie dostępny w zakładce POLSKI BON TURYSTYCZNY – MÓJ BON.

Jak się okazuje – aktywacja bonu turystycznego jest banalnie prosta. Bardzo istotne jest, że nie musisz składać wniosków w formie papierowej o przyznanie bonu oraz stać w kolejce w urzędzie. Wystarczy szybka rejestracja na dostępnej platformie i aktywować!.

Bon możesz pobrać w dowolnym momencie. Dostępny będzie w czasie trwania programu rządowego i co ważne nie przepada, jeśli nie zdążysz go wykorzystać w czasie aktualnych wakacji. Można z niego skorzystać jeszcze w 2022 roku.

Jednym z wielu zadawanych pytań jest kwestia miejsc, gdzie można wykorzystać bon. Bonem zapłacisz tylko i wyłącznie za wydatki dziecka na terenie Polski. Bonem można śmiało zapłacić za jednodniową wycieczkę nie obejmującą noclegu. Można opłacić także wyjazd na ferie, wakacyjne kolonie, wyjazd harcerski, obóz sportowy. Istnieje możliwość opłaty przewodnika, np. na wycieczce w górach, muzeum, skansenie czy galerii. Bonem zapłacisz także za różne formy aktywności sportowych, rekreacyjnych i turystycznych. Bonem nie zapłacisz za usługi gastronomiczne.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments