Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to dzisiaj jedna spośród największych czynności, jakie można przygotować za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by popełnić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać informacje do przelewu. Co wyprodukować w takiej formie?

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na zły rachunek, wbrew pozorom, zupełnie nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem robiony w oparciu o algorytm, który w pięknym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o pewien mniejszej lub wyższej). Istotniejsze instrukcje na owy element można zlokalizować w współczesnym artykule.

W realnej większości przypadków okaże się więc, że błędnie napisany przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często teraz na ostatnim stopniu można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmy, w jakiej narzucone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Może się jednak zdarzyć, że każdym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tegoż podobno żyć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy sposoby na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, a do niewłaściwej głowy.
W współzależności z konkretnej sytuacji wygląda nas inna metoda postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najrozsądniejszy dodatkowo w nauce najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja podaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w kwocie kontrolnej. Nie będziemy więc mieć możliwości potwierdzenia takiego przelewu.

Jeśli a nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, że się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z znajomego konta. Nie należy jeszcze panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to pewnie zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na przełom środków można choć trochę poczekać – w nauki powinno toż przypaść do jakiegoś dnia codziennego (jak każdy inny przelew), w realizacji czas ten prawdopodobnie przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym momencie kwota przelewu nie wróciła na nasze konto (a istniejemy przekonani, że przedmiotem był nieistniejący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od okresu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, i w ruchu spośród aktualnym i my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się więc może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo podobnie do przypadku wspomnianego wyżej. Temat w obecnym, że nieaktywny rachunek ma „poprawny” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a dlatego nie wykaże się nam artykuł o braku. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede wszystkim trzeba uspokoić osoby, które myślą, że swoje sposoby mogą dotrzeć do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a to nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego jak do nas. Jeśli rachunek jest właściwie zamknięty (a nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do tworzenia z formą analogiczną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i środki w toku paru dni wrócą na nasze konto. Skoro naprawdę się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może te się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki rób, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć zamierzaliśmy nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd że nas wiele kosztować, ponieważ poniesiemy to koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowie (oraz co gorsza, bank pobierze te kwoty dwukrotnie, jeżeli będziemy wybierali wykonać przelew zwrotny). W rezultacie z konta że nam „zniknąć” całkiem duża kwota, której może obecnie nie odzyskamy.

Powody są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, że nie będziemy w okresie rozwiązać takiego przelewu ani z poziomu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli przyjmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest budowanie dyspozycji klienta, jeżeli więc podamy taki i nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie poprawną i wypłaci ją zgodnie z naszą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o dopłatę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien a pamiętać wiedza, że bank będzie stanowił obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, i w smaku jest aktywny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co to możemy w takim wypadku zrobić?

Często daje się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a zatem i zwolnić je) nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To winien stanowić znany pierwszy etap. Naturalnie trzeba uczynić go jako łatwo. Skoro nie mamy możliwości samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najdroższym oddziałem banku. Gdyby nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew że stać zawieszony przez pracownika.

Jeśli jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, stoi nam kontakt z bankiem w końcu uruchomienia odpowiednich procedur. Po dostaniu w mieszkanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do zapewnienia nam usług i podjęcia pewnych zajęć w własnym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną wartością jest: zawsze kontaktujemy się z ludźmi w narodowym banku, nigdy w banku odbiorcy. To swój bank jest wszystkie informacje dotyczące danego przelewu również ostatnie on w własnym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak daleko szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po otrzymaniu tych danej bank będzie był 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że ma on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien nastąpić w momencie 30 dni codziennych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na profesjonalny rachunek techniczny, i dopiero potem bank przeleje je na nasze konto. Zgodnie z nową ustawą klient nie poniesie żadnych kosztów w sukcesu zwrotu pieniędzy, a nasz bank że nas obciążyć opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne dane o kosztach można zlokalizować w tabeli wartości i prowizji banku, do jakiego dostarczamy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w ustalonym terminie? W obecnej rzeczy bank zostanie odprawiony z tajemnicy bankowej i będzie mógł nam ujawnić personalia tej role. To natomiast zapewni nam odzyskanie swojej zalecie na odległości sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem stosowane jak przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej szansy warto też korzystać na wycieczce, że a my możemy przyjąć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku dużo nie posiadać tymi środkami – wcześnie czy później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy musieli osiągnąć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments