Jurajskie atrakcje: zamek Tenczyn

Jurajskie atrakcje – Zamek Tenczyn jest jednym z jurajskich symboli. Potężna warownia do dziś zachwyca swym ogromem, a wycieczki odwiedzające to wspaniałe Orle Gniazdo długo pozostają pod wrażeniem.

Jurajskie atrakcje

Dlaczego? Bo to niezwykła budowla wzniesiona w wyjątkowym miejscu, obok której trudno przejść obojętnie.

Choć zamek Tenczyn jest jednym z wielu zabytków na Szlaku Orlich Gniazd, może się pochwalić licznymi cechami wyjątkowymi i unikalnymi. Przede wszystkim wyróżnia się swym położeniem. W odróżnieniu od wielu innych zamków jurajskich nie powstał on na wapiennej skale, lecz na wulkanicznym wzniesieniu, będącym jednocześnie najwyższym szczytem Garbu Tenczyńskiego. Wielką ciekawostką jest zatem fakt, że zamek Tenczyn jest jedynym Orlim Gniazdem zbudowanym na wulkanicznym kraterze. To z pewnością wielka gratka dla tych, którzy wycieczki po Jurze chcą połączyć z rozwojem swym geologicznych zainteresowań.

Sam zamek jako jedna z najciekawszych warowni broniących Krakowa również zasługuje na wyjątkową uwagę. Data rozpoczęcia jej budowy nie jest wprawdzie znana, a w dokumentach pierwsze wzmianki o zamku Tenczyn pojawiają się w 1402 roku. Za budowniczego zamku uznaje się Nawoja z Morawicy, którego potomkowie przybrali nazwisko Tęczyńskich. Jego syn, Andrzej Tęczyńskim, jest pierwszym znanym burgrabią w dziejach zamku. Kolejny pan z tego rodu, Jan Tęczyński, rozbudował obronny zamek i przemienił go w okazałą renesansową rezydencję. Ślady dawnej świetności zamku są zresztą doskonale widoczne do dziś.

Jak dziś prezentuje się ta warownia? W czasie wycieczki z pewnością warto zwrócić uwagę na dość dobrze zachowane mury obronne, do których przylegają potężne bastiony: Grunwaldzki i Tenczyński. Skąd nazwa bastion Grunwaldzki? Zdaniem wielu nazwa ta jest pamiątką po czasach, gdy w początkach XV wieku więziono w Tenczynie jeńców krzyżackich. Uwagę przyciąga też wschodnia część zamkowych murów, przy których doskonale widoczne do dziś są trzy baszty. Turyści chętnie zaglądają też na teren dawnej kaplicy zamkowej, chętnie odwiedzane są też górne kondygnacje zamku. Niestety po 2010 roku wędrówka po tej części budowli jest dość niebezpieczna, a to z powodu zawalenia się części ściany. Prace zabezpieczające mają sprawić, że już wkrótce turyści będą mogli spokojnie poruszać się po ruinach i spokojnie podziwiać piękno zamku Tenczyn.

Plitwicki Park Narodowy

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments