Niezwykłe Kaszuby czy warto na wakacje?

Niezwykłe Kaszuby – Wierząc legendzie cały region Kaszub został stworzony przez gigantów, których ślady stóp uformowały znany nam dzisiaj krajobraz tego niezwykłego zakątka Polski pełnego wzgórz, jezior, lasów i dolin.

Niezwykłe Kaszuby

Rozciągając się na południowy zachód od Gdańska i południe od Słupska obejmują znaczny obszar województwa pomorskiego. Ten malowniczy obszar znany z małych, tradycyjnych wiosek po dziś dzień został nienaruszony przez przemysł czy gwałtowny rozrost miast. Kartuzy, Bytów i Kościerzyna – są to największe z kaszubskich miast wciąż jednak na tyle małe, że tradycyjny klimat regionu jest w nich jak najbardziej zachowany tam też należy się udać by posmakować prawdziwej kaszubskiej kultury.

W przeciwieństwie do większości innych grup, które stopniowo połączyły się w jedną wielką rodzinę Polaków, Kaszubom udało się zachować część własnej tożsamości etnicznej, wyrażającej się w ich charakterystycznej kulturze, ubiorach, rzemiosłach, architekturze, oraz, co prawdopodobnie najważniejsze, w języku. Język kaszubski, używany nadal w domu przez około 50 tysięcy, przeważnie starszych mieszkańców, jest najbardziej wyraźnym polskim dialektem, lub jak coraz więcej lingwistów uważa, oddzielnym zachodniosłowiańskim językiem leżącym na równi z jęz. polskim, czeskim i słowackim. Uważa się, że wywodzi się ze starosłowiańskiego języka pomorskiego. Innym Polakom trudno go rozszyfrować zarówno w mowie jak i w piśmie.

Obszar pomiędzy Kartuzami, a Kościerzyną jest najbardziej zróżnicowaną pod względem topograficznym częścią regionu, w tym najwyższym punktem Kaszub, Wieżycą (329 m). Jest to również najbardziej turystyczna dzielnica Kaszub, z największą liczbą udogodnień – oferta agroturystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Transport publiczny między Kartuzami a Kościerzyną jest dość regularny, autobusy kursują co godzinę lub dwie. Jeśli nie ma się własnego transportu, traci się szansę na odwiedzenie znacznej części regionu, ograniczając się do głównych tras. Transport publiczny staje się coraz bardziej znikomy im dalej odjeżdżasz.

Prawie każdy był na Pomorzu nad Bałtykiem leżąc na plaży i kąpiąc się w wodzie, warto jednak zatrzymać się te parędziesiąt kilometrów przed wybrzeżem by móc odwiedzić ten pełen magii, tradycji i wciąż odkrytego piękna, region Polski.

Słoneczna Hiszpania

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments