Ortodoncja, czyli korygowanie zgryzu

Ortodoncja Nowy Targ – Centrum stomatologii Medical Clinic Podhale. Serdecznie zapraszamy!

Nazwa ortodoncja pochodzi od greckich słów: orthos – prosty i odous – ząb. Obecnie ta dziedzina stomatologii zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów, ale także:

 • badaniem narządu żucia u dziecka w okresie wzrostu i rozwoju,
 • zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia,
 • leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Zęby skrzywione są trudniejsze do czyszczenia, narażone na wypadanie na skutek próchnicy zębów i chorób przyzębia, jak również dodatkowo obciążają mięśnie żwacze, co może być przyczyną bólów głowy, szyi, barków i pleców, a także zespołu SSŻ (stawu skroniowo-żuchwowego). Skrzywione lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu zęby mają też na ogół niekorzystny wpływ na wygląd. Leczenie ortodontyczne to wymierne korzyści, obejmujące poprawę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej, wyglądu oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Wskazania
Do leczenia ortodontycznego predysponowane są osoby, u których występują następujące objawy:

 • przodozgryz górny,
 • wysunięcie żuchwy (wygląd „buldoga”),
 • zgryz krzyżowy (zęby górne nie zachodzą nieco z przodu zębów dolnych przy normalnym gryzieniu),
 • zgryz otwarty (wolna przestrzeń między powierzchniami gryzącymi zębów przednich lub bocznych),
 • przemieszczenie linii środkowej (środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich),
 • szpary — przestrzenie lub odstępy między zębami,
 • stłoczenie zębów.

Leczenie wad zgryzu – ortodonta Nowy Targ

Lekarz stomatolog lub ortodonta z Dental Protect w Nowym Targu, na podstawie diagnostyki obejmującej kompleksowy wywiad medyczny i stomatologiczny, określi, czy w danym przypadku leczenie ortodontyczne przyniesie oczekiwane efekty. Wraz z Pacjentem opracowuje również optymalny plan leczenia.

Leczenie ortodontyczne obejmuje:

 • ćwiczenia wykonywane przez Pacjenta (mioterapia),
 • aparaty ortodontyczne.

Na rynku jest wiele różnych rodzajów aparatów, zarówno stałych, jak i ruchomych, przeznaczonych do przemieszczania zębów, ćwiczenia mięśni i wpływania na wzrost szczęk. Urządzenia te działają, wywierając delikatny ucisk na zęby i szczęki. Skuteczność metod ortodontycznych zależy od stopnia problemu.

Aparaty stałe

Aparaty ortodontyczne

Najczęściej stosowane urządzenia stałe składają się z pierścieni, drutów i zamków. Pierścienie mocuje się wokół zębów tak, aby zakotwiczyć aparat. Natomiast zamki są najczęściej przyklejane do przedniej powierzchni zębów. Łuki z drutu przechodzą przez zamki i są umocowane do pierścieni. Zaciśnięcie łuku z drutu powoduje wywarcie nacisku na zęby, co prowadzi do ich stopniowego przemieszczenia się do właściwego położenia. Zamki reguluje się zwykle co miesiąc. Leczenie takie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Stosowane obecnie aparaty ortodontyczne są mniejsze, lżejsze i wyglądają o wiele mniej „metalicznie”, niż miało to miejsce w przeszłości. Są one dostępne w jasnych kolorach dla dzieci, jak również w wyraźnych stylach, preferowanych przez osoby dorosłe.

Specjalne aparaty stałe

Aparaty te stosuje się w celu wyeliminowania niepożądanych nawyków, takich jak ssanie kciuka lub „popychanie” zębów językiem. Urządzenia te mocuje się do zębów za pomocą pierścieni. Ze względu na to, że są bardzo niewygodne podczas jedzenia, powinny być używane jako ostateczność.

Stałe aparaty utrzymujące odstęp

Jeżeli dziecko wcześnie utraci ząb, stosuje się aparat utrzymujący odstęp do czasu pojawienia się zęba stałego. Do zęba znajdującego się obok wolnego miejsca mocuje się pierścień i rozciąga drut do zęba po przeciwnej stronie wolnej przestrzeni.

Aparaty ruchome

Aparaty wyrównujące (typu aligner)

To alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych dla dorosłych. Coraz częściej używa się szeregowych aparatów wyrównujących do przemieszczania zębów w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku aparatów stałych, ale bez metalowych drutów i zamków. Aparaty wyrównujące są prawie niewidoczne i należy je wyjmować podczas jedzenia, szczotkowania zębów czy czyszczenia nicią dentystyczną.

Ruchome aparaty utrzymujące odstęp

Funkcja tych urządzeń jest taka sama, jak w przypadku stałych aparatów utrzymujących odstęp. Są one wykonane z dopasowanej do szczęki akrylowej podstawy oraz plastikowych lub drucianych odgałęzień, które umieszcza się między poszczególnymi zębami w celu utrzymania otwartych przestrzeni między nimi.

Aparaty do repozycjonowania szczęki (wyciągi)

Zakładane są na górną lub dolną szczękę i pomagają wyćwiczyć zamykanie żuchwy w bardziej prawidłowej pozycji. Co istotne, znajdują zastosowanie w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

Separatory warg i policzków

Wykorzystuje się je do utrzymywania warg lub policzków daleko od zębów. Mięśnie warg i policzków mogą wywierać nacisk na zęby, a separatory te pomagają zmniejszyć ten nacisk.

Ekspander podniebienny (retainer)

Aparat ten przeznaczony jest do poszerzania łuku szczęki górnej. To plastikowa płytka, którą dopasowuje się do sklepienia jamy ustnej. Nacisk w kierunku na zewnątrz wywierany na płytkę przez śruby zmusza stawy w kościach podniebienia do podłużnego otwarcia się, co powoduje poszerzenie powierzchni podniebienia.

Ruchome klamry

Aparaty te noszone są na sklepieniu jamy ustnej i zabezpieczają zęby przed przesunięciem się do poprzedniego położenia. Po zmodyfikowaniu można ich używać także do zapobiegania ssaniu kciuka.

Wyciąg mocowany na głowie

Ten aparat składa się z paska umieszczonego z tyłu głowy i umocowanego z przodu do metalowego drutu lub łuku twarzy. Aparat taki spowalnia wzrost szczęki górnej i utrzymuje zęby tylne tam, gdzie znajdują się obecnie, przy jednoczesnym cofnięciu zębów przednich.

Co oferujemy?

Ortodonta Nowy Targ – Dental Protect. W naszej klinice mamy kilka rodzajów aparatów – od klasycznych metalowych, po tzw. estetyczne – dyskretne i prawie niewidoczne:

 • ceramiczne,
 • szafirowe,
 • Invisalign i Clear Aligner.

Invisalign i Clear Aligner to aparaty mające postać przezroczystych nakładek (szyn), wykonanych indywidualnie w oparciu o wyniki pomiaru wychylenia zębów Pacjenta. Nakładki są niewidoczne, a co najważniejsze, można je zdejmować, np. żeby umyć zęby.

Rozwiązania te nieznacznie się różnią:

 • Invisalign przewiduje noszenie każdej z zestawu nakładek o takiej samej grubości przez dwa tygodnie,
 • w przypadku Clear Aligner otrzymujemy dodatkowo zestaw nakładek różnej grubości i nosimy każdą kolejno przez tydzień.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – ortodonta Nowy Targ, Nowy Targ, Dental Protect, ul. Szaflarska 89A, tel. 793 373 494

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments