Przewóz dzieci autokarem – czy to bezpieczne?

W przewozach autokarowych dzieci kluczowe znaczenie mają kwestie bezpieczeństwa i to im powinniśmy poświecić najwięcej uwagi. Warto jednak wiedzieć, że przewozy autokarowe dzieci należą do bezpiecznych i wygodnych, a także tanich form transportu. Autokar ma wiele oczywistych przewag nad samolotem, pociągiem i samochodem osobowym, można uznać go nawet za najlepszą formę przewozu dzieci.

Bezpieczeństwo przewozów autokarowych

Każdy autokar przeznaczony do przewozu dzieci powinien posiadać pasy bezpieczeństwa. Rodzice, opiekunowie i kierowcy powinni pamiętać, że dzieci muszą jechać zapięte w pasy bezpieczeństwa nawet na długich trasach.

Każdy autokar powinien być w dobrym stanie technicznym. Nie gwarantuje tego jeszcze sama dokumentacja, sprawdzenie dokumentacji jest jednak koniecznym krokiem wstępnym kontroli bezpieczeństwa pojazdu.

Do podstawowych dokumentów należą:

  • zezwolenie na prowadzenie działalności przewozowej przedsiębiorstwa,
  • karta kontroli pojazdu
  • prawo jazdy
  • zaświadczenie potwierdzające uprawnienia zawodowe kierowcy.

Organizatorzy wycieczki i rodzice powinni zawsze sprawdzać wszystkie te dokumenty. Uprawnienia zawodowe kierowcy sprawdzamy osobno dla przewozów na trasach krajowych i międzynarodowych.

Warto pamiętać, że przeglądy techniczne autokarów wykonuje się obowiązkowo co pół roku. Na sprawdzenie stanu autokaru pozwalają także strony internetowe prowadzone przez agencje rządowe, na których podajemy numery rejestracyjne pojazdu.

Ważnym elementem kontroli bezpieczeństwa autokaru jest także gromadzenie opinii o firmie przewozowej. Za każdym razem rodzice i opiekunowie powinni też dokonać samodzielnego przeglądu stanu autokaru. Na prośbę opiekunów wycieczki dodatkową kontrolę pojazdu przeprowadzić może Inspekcja Nadzoru Drogowego, wymaga to jednak uprzedniego zgłoszenia takiej potrzeby.

Autokar przewożący dzieci musi być specjalnie oznakowany. W każdym musi zawsze znajdować się apteczka.

Zwłaszcza w przypadku przewozu małych dzieci ważnym elementem jest wyposażenie autokaru w toaletę. Ma to znaczenie nie tylko dla strat czasowych związanych z częstymi postojami, ale także dla trudności związanymi z opieką nad dużą grupą dzieci.

Podróż autokarem to wygodna forma przewozu dzieci

Zwłaszcza w przypadku zorganizowanych wycieczek zagranicznych przewóz dzieci autokarem bywa wygodniejszy, niż podróż samolotem. Jest tak dlatego, że podróż dziecka samolotem bez opieki rodziców jest sprawą skomplikowaną, wymagającą wielu formalności. Także przewóz dzieci pociągiem jest stosunkowo niewygodny – w pociągu (zwłaszcza z przedziałami) trudno pilnuje się dzieci i ich bagaże.

Wygodną formą przewozu dzieci są nie tylko duże autokary, ale także małe busy. Autokary i busy praktycznie eliminują ryzyko zgubienia się dzieci na zatłoczonych dworcach i lotniskach. Są też mniej stresujące dla dzieci, zwłaszcza maluchów. Pozwalają na przewiezienie dziecka prosto z miejsca wyjazdu do miejsca docelowego. Właśnie dlatego doświadczeni opiekunowie wycieczek szkolnych korzystają z nich chętniej, niż z pociągów.

Przewozy autokarowe zapewniają też większe bezpieczeństwo bagażu, niż pociągi i samoloty. 

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments