Skalne Miasto Ardszpach w Czechach – Skalne Miasto to fantastyczny labirynt formacji skalnych. Znajduje się on przy granicy czesko – polskiej niedaleko Trutnowa i Kamiennej Góry.
Skalne Miasto Ardszpach w Czechach
Miejsce to jest licznie odwiedzane przez turystów, którzy chętnie przechadzają się po tamtejszych szlakach.
W czasach średniowiecznych okoliczna szlachta budowała tu zamki, a ludność szukała schronienia w skałach. W XIII wieku były tu dwie osady, które dały początek Adršpach i Teplice nad Metují. Można więc domniemać, że mieszkańcy tych wiosek szukali budulca w skałach lub polowali tu. Na przełomie XVIII i XIX wieku nastąpił wzrost zainteresowania się skalnym miastem. Do tego przyczyniły się następujące uwarunkowania:
Początki turystyki i zainteresowanie najbliższą okolicą przez człowieka
Poeci romantyczni szukali tu natchnienia
W 1824 roku na Terenie Teplickich skał wybuchł pożar, który otworzył wejście do najbardziej niedostępnych części Skalnego Miasta.
Zaczęli tu przyjeżdżać August II Mocny, Józef II czy poeta Wolfgang Goethe. W XX wieku zaczęła rozwijać się turystyka wspinaczkowa. Powstał też rezerwat Narodowy przyrodniczy rezerwat Adršpašsko-Teplické Skały. Wybudowano szlaki. Powstała infrastruktura turystyczna. Skalne Miasto to część Gór Stołowych. Skały to piaskowce pochodzące z różnych okresów. Mamy tu do czynienia z bogatą górską roślinnością. Należą do nich fiołek dwukwiatowy, podbiałek alpejski czy modrzyk górski. Do fauny Skalnego Miasta należą borsuki, bociany czarne, czaple, nietoperze, a także żmije zygzakowate.
Teplickie Skały to mniej popularna część rezerwatu, dlatego ludzie często startują z Teplic chcąc ominąć tłoku na szlakach. Wejście do rezerwatu jest usytuowane nieopodal stacji kolejowej Teplice nad Metuji skaly. Od tej strony również mamy dostęp do bazy turystycznej w postaci pensjonatów i restauracji. Po nabyciu biletów wchodzimy na niebieski szlak. Doprowadzi nas on do rozwidlenia: droga w lewo prowadzi do zamku Strzemię, a prosto na żółty szlak do rezerwatu Adršpašské skály. Skręcamy więc w lewo i po kilku chwilach wędrówki docieramy do zamku. Możemy się tu wspiąć po trzystu metalowych schodach, by napawać się widokiem otaczających lasów. Zamek powstał w XIII wieku. Spalony on został przez husytów, dodatkowo miejscowa ludność splądrowała pozostałość. Wróćmy na szlak. Mijamy kolejne formy skalne. Do charakterystycznych należą skalna brama, skrzyżowanie pod siekierą oraz rozdroże przy skalnej narzeczonej. W tym miejscu wchodzimy na pętle szlaku. Prowadzi ona przez piękne formacje skalne. Możemy zobaczyć tu między innymi Sfinksa, Niedźwiedzia Polarnego czy Psa. Największe wrażenie na nas zrobią jednak Świątynia, Skalna Kaplica oraz Wielki czy Mały Plac Świątynny. Stąd możemy wrócić do rozdroża przy skalnej narzeczonej lub zejść z niego na szlak zielony wiodący do wsi Janowice.
Adršpašské skály. To najbardziej znana i uczęszczana część skalnego miasta. Wejście do niej znajduje się obok stacji kolejowej Adršpach. Zaraz po wejściu na szlak napotykamy piękne turkusowe jeziorko. To teren dawnej kopalni piasku. Tu rozpoczyna się szklak okrążający wodny akwen. Możemy prawym brzegiem jeziorka pójść dalej w głąb Skalnego Miasta. W dalszej jego części napotkamy formacje skalne zwane Głowa Cukru, Wielbłąd, czy Orle Gniazdo. Przed głową Cukru znajduje się rozwidlenie, dzięki któremu możemy obejrzeć Wielką Panoramę – czyli najsłynniejszy obiekt Skalnego Miasta. Niezależnie od naszego wyboru wariantu trasy dojdziemy do punktu zwanego „U Krasnoluda”. W tym miejscu możemy zawrócić lub pójść dalej żółtym szlakiem. Kontynuacja pieszej wyprawy będzie uwieńczona obejrzeniem dwóch wodospadów o nazwach Mały i Wielki Adršpašský. Ta trasa również wiedzie do przystani łodzi, którymi można popłynąć po Ardspach Jeziorku. Jest to ciekawy punkt wizyty w Skalnym Mieście, ponieważ podczas rejsu łodzią turystów spotyka wiele niespodzianek okraszonych żartobliwym komentarzem flisaka. Skalne Miasto podzielone jest na dwie części: Teplicke skály i Adršpašské skály. Na całym jego terenie wyznaczono kilka szlaków. Najbardziej turyści upodobali sobie dwa okrężne. Pokazują one panoramę Skalnego Miasta oraz piękno tego miejsca. Dodatkowo mamy w Teplickich skałach zielony szlak wiodący na górę Čáp i do ruin zamku Skály. Czerwony szklak rowerowy obiega cały teren Skalnego Miasta zaś żółty łączący oba Skalne Miasta. Istnieje krótki szlak żółty do ruin zamku Adrspach. Ścieżki okrężne są dość proste i powinien z nimi dać sobie radę niedoświadczony turysta. Jednak niektóre szlaki poboczne, tak jak wejście na zamek Strzemie, mogą nas solidnie umęczyć. Należy pamiętać, że zimą część szlaków pokrytych jest lodem i wymagają one wtedy specjalistycznego obuwia, doświadczenia a przede wszystkim ostrożności. Problem ten nie występuje na trasach okrężnych.
W pobliskich miejscowościach jest mnóstwo miejsc noclegowych. Są to zabytkowe przedwojenne wille lub nowoczesne pensjonaty. Dobrą opcją może być położony na terenie rezerwatu Pension u Skalniho Potoka. Ceny za łóżko w sezonie letnim nie przekraczają 390 koron. Niektóre z miejscowych restauracji są nieczynne w poniedziałki. Należy też pamiętać o możliwości utraty zasięgu telefonii komórkowej.
Skalne miasto zimą jest otwarte od 9:30 do 15:30, jesienią i wiosną od 9:00 do 17:00, a latem od 8:00 do 18:00. Ceny biletów kształtują się następująco:
Dorośli (sezon/poza sezonem) – 70/40 koron (około 11,20 / 6,40 zł)
Studenci, dzieci powyżej lat 6 – 35/20 koron (około 5,60 / 3,20 zł)
Psy (Adršpašské skály) – 10 koron (około 1,60 zł)
Psy (Teplicke skály) – 15 koron (około 2,40 zł)
Bilet rodzinny (maksymalnie 4 osoby) – 170/100 koron (około 27,20 / 16 zł)
Obok wejść do skalnego miasta znajdują się parkingi. Opłata za nie jest następująca:
Teplicke skály samochód 50 koron (około 8 zł)
Teplicke skály motocykl 30 koron (około 4,80 zł)
Teplicke skály autobus 150 koron (około 24 zł)
Adršpašské skály autobus 200 koron (około 32 zł)
Adršpašské skály samochód 70 koron (około 11,20 zł)
Adršpašské skály rower 10 koron (około 1,60 zł)
Najlepszą formą dojazdu do skalnego miasta są własne cztery kółka. Mamy też możliwość skorzystania z oferty biura podróży. Takich firm w Kotlinie Kłodzkiej i Sudetach jest mnóstwo. Jeżeli nie posiadamy samochodu, a chcemy zwiedzać na własną rękę Skalne Miasto to nic straconego. Są dwie drogi dojazdu do Czeskich Skał. Pierwsza z nich wiedzie przez Kotlinę Kłodzką. Trzeba kierować się do miasta Nachod. Tam wsiadamy w pociąg do miejscowości Teplice nad Metuji. Musimy pamiętać, że większość pociągów z Nachodu jedzie do Borumova w Teplicach i stają na stacji oddalonej o 4km od rezerwatu. Tak więc musimy tam zmienić pociąg na ten jadący do Adrspach. Nie będzie z tym problemu, bo większość kursów jest skomunikowana i z reguły w Teplicach czeka na nas pociąg do Adrspach. Druga opcja jest przeznaczona dla lubiących turystykę pieszą. Ruszamy z Chełmska Śląskiego. Trzeba ruszyć z samego rana. Idziemy szlakiem do dawnego przejścia granicznego Libna. Kilkaset metrów za granicą skręcamy ostro w prawo kierując się do Horní Adršpach. Stamtąd już jedna stacja kolejowa do Adrspaskich Skał około 3,5km. Cała trasa to koło 11 km.
W całym regionie jest mnóstwo atrakcji, za którymi warto się rozejrzeć przy okazji wizyty w Skalnym Mieście. Jest nim bez wątpienia Zoo Safari w Dvur Kralove. Zwierzęta drapieżne tak jak tygrysy są schowane za hartowanym szkłem. Robiąc sobie zdjęcie z „kiciusiem” nie widać siatki, co sprawia, że oglądającym zdjęcie wydaje się, że siedzimy obok Tygryska. Dodatkową atrakcją jest Safari, gdzie można wjechać własnym samochodem lub autobusem, który jeździ po zoo. Możemy podziwiać dzięki temu dziko żyjące zwierzęta. Do innych atrakcji należy kościół św. Wawrzyńca w Teplice nad Metuji oraz pustelnia nieistniejącego zakonu Iwanitów na wzgórzu Kamenec. W miejscowości Adrszpach znajduje się renesansowy pałac, a w pobliskim Borumowie znajduje się ładna starówka. Obok niego jest mniej znane skalne miasto, tak zwane Borumowskie Ściany.
Skalne Miasto Ardszpach w Czechach wyjazdy Skalne Miasto Ardszpach w Czechach warto zobazyć Skalne Miasto Ardszpach w Czechach jak się dostać Skalne Miasto Ardszpach w Czechach jak dojechać