Szybuj w przestworzach biznesu, czyli o branży turystycznej, hotelach i sposobach na prostą rezerwację

Branża turystyczna odnotowała w tym roku rekordowe zyski. Liczba rezerwacji dokonanych w biurach podróży wzrosła aż o 46%. Większy ruch odnotowują także hotele. Podróże stoją wysoko w rankingu potrzeb Polaków. Służy temu wzrost PKB, który zwiększa także popyt na usługi turystyczne. Paradoksalnie jednak rynek ten wcale nie jest łatwy do podbicia, gdyż istnieje na nim duża konkurencja. Jak w takim razie zadbać o wyróżnienie naszej oferty, by pozyskać klienta? Jest na to kilka sposobów.

 

Turystyczny boom

Wzrost gospodarczy wpływa pozytywnie na konsumpcję. Natomiast średnie pensje Polaków rosną. Wedle statystyk GUS w ciągu ostatnich 10 lat średnia płaca wzrosła o 60%. To wpływa także na zwiększenie zainteresowaniem turystyką. Natomiast w roku 2018 zaobserwowano rekordowy popyt wśród ofert z biur podróży.

Podróże stoją wysoko na liście potrzeb Polaków. wedle raportu Polskiej Izby Turystyki nasi rodacy kupują coraz większą ilość wycieczek przy czym spada popularność ofert last minute. Oznacza to, że coraz więcej osób woli zarezerwować wyjazd wcześniej i na lepszych warunkach, nawet jeżeli koszt ma być wyższy. Ponadto wedle raportu coraz więcej osób wybiera się także na kilka wyjazdów w roku.

Zmiany na rynku

Duży popyt na usługi turystyczne nie występuje tylko w Polsce, ale ogólnie na rynku światowym. W ciągu 10 lat odnotowano wzrost 41,9%, osiągając w 2017 roku wartość 5,29 biliona dolarów. Ponadto coraz popularniejszym kanałem rezerwacji jest Internet. W związku z tym w tym roku wyszła dyrektywa Unii Europejskiej, regulująca rezerwacje internetowe.

„Rezerwacja wakacji przez internet jest prosta, ale w przypadku problemów turyści chcą mieć pewność, że są w pełni chronieni. – oświadczyła wraz z wejściem w życie nowych przepisów Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci – Nowe przepisy dotyczące zorganizowanych podróży zostały dostosowane do ery cyfrowej i nowych sposobów rezerwowania wakacji. Podróżujący będą korzystać z nowych praw i ochrony w przypadku upadłości organizatorów. Nowe przepisy ułatwią też przedsiębiorstwom z branży turystycznej oferowanie swoich usług także za granicą.”

Dzięki temu konsumenci będą bardziej chronieni, mogąc spodziewać się:

 • lepszego poinformowania, jasnego przedstawienia praw;
 • zwrotu pieniędzy i powrotu do kraju w przypadku upadłości organizatora;
 • zniesienia wymogu drukowania broszur;
 • łatwiejszego prawa do anulowania rezerwacji;
 • zwrotu pieniędzy i powrotu do kraju w przypadku upadłości organizatora.

Jaki jest współczesny klient?

Zmiany w prawie UE ukazują, że współczesny konsument jest bardziej chroniony, ale też świadomy. Według portalu Trip Advisor wpływa to także na proces zakupowy przeciętnego klienta, który zaczyna się zmieniać.

Obecnie bowiem Internet jest głównym źródłem wiedzy na temat miejsc, które są brane pod uwagę do odwiedzenia przez konsumenta. Wedle raportu Worldwide Travel Path to Purchase 2017 na podjęcie decyzji o rezerwacji przeciętna osoba potrzebuje 89 dni. Przed podjęciem wyboru wchodzi ona na 34 witryny turystyczne i przegląda 182 strony.

Jak możemy więc zauważyć, podejmowanie decyzji jest obecnie procesem opartym głównie na świadomej decyzji na bazie na wiedzy czerpanej z Internetu. Współczesny konsument przegląda więc oferty, strony internetowe, czyta opinie i korzysta z serwisów turystycznych.

Proces zakupowy

Tym samym wybór oferty to proces zakupowy który można podzielić na trzy etapy:

 1. inspiracji
 2. zakupów
 3. podejmowania decyzji

Inspiracja charakteryzuje się czerpaniem informacji z różnych źródeł. Nie muszą to być jedynie strony biur turystycznych, ale magazyny podróżnicze, recenzje czy zwyczajne media, piszące o danym zakątku świata.

Etap zakupów wiąże się już z odbiorcą, który jest zainteresowany rezerwacją konkretnej wycieczki lub miejsca. W tym momencie można już działać bardziej bezpośredni, w celu przekonania konsumenta, że warto wybrać akurat naszą ofertę.

Jeszcze bardziej precyzyjna jest grupa osób znajdująca się na etapie podejmowania decyzji, czyli ostatecznego wyboru (klient chce gdzieś wyjechać, przeglądał oferty i ma zamiar “dobić targu”). Jest to oczywiście najlepsza grupa docelowa, do której możemy dotrzeć. Najłatwiej ją bowiem przekonać do podjęcia decyzji. Jak jednak to zrobić?

Przede wszystkim wyróżnij się!

Zanim potencjalny klient podejmie decyzje warto przyciągnąć czymś jego uwagę. Odpowiednia widoczność w sieci wydaje się być w tym momencie kluczowa. W tym celu należy z pewnością zainwestować w marketing. Social media, odpowiedni content, zdjęcia, obecność na portalach turystycznych to obecnie podstawa.

Konieczność obecności w Internecie jest oczywista. W związku z researchem robionym przez turystów w sieci, należy zadbać zarówno o odpowiednią stronę internetową, aktywne kanały social media (Facebook, Instagram, LinkedIn itp.), jak i odpowiednie opinie i polecenia przez internatów. Ważnym jest także zadbanie o fajny content – prowadzenie bloga podróżniczego lub współpracę z influencerami, co również może wpływać na naszą większą widoczność.

Usprawnij komunikację

Kolejną istotną kwestią we wpłynięciu na klienta jest uproszczenie procesu rezerwacji, co wpłynie na szybszy proces decyzyjny konsumentów. Ułatwienie rezerwacji poprzez stworzenie przejrzystej ścieżki kontaktu oraz umożliwienie zarezerwowania obiektu/usługi za pomocą różnych kanałów komunikacyjnych tj. czat, formularz www, strony zewnętrzne oraz telefon.

Tak miało miejsce w przypadku hotelu Bania, w Białce Tatrzańskiej. Rosnąca popularność tego obiektu dostarczyła problemów w komunikacji z klientami. Często zwyczajnie nie mogli się oni dodzwonić w celu dokonania rezerwacji. Dzięki wdrożeniu odpowiednich narzędzi, automatyzacji i integracji kanałów komunikacji hotel osiągnął następujące pozytywne efekty:

 • Całkowita eliminacja nieodebranych połączeń
 • Wzrost liczby rezerwacji telefonicznych o 4,5%
 • Wzrost wydajności pracowników rezerwacji o 7,42%
 • Skrócenie czasu przyjęcia rezerwacji o 8%
 • 20 – 30 telefonów dziennie od Gości odwiedzających stronę Hotelu

Autor:

Anna Zalewska

Focus Telecom

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o