Targi pracy – kiedy pracodawca przychodzi do (przyszłego) pracownika. Jakie korzyści mogą przynieść takie spotkania?
Targi pracy
Systematycznie, już od kilkunastu lat w większych miastach odbywają się Targi Pracy, czyli żartobliwie mówiąc, „wystawy pracodawców”. To dobra okazja do przetarcia szlaków sobie jako przyszłemu pracownikowi i pracodawcy, który pokazuje swoją firmę. Są one skierowane przede wszystkim do absolwentów szkół wyższych, studentów, osób bezrobotnych czy tych, którzy mają pracę, ale chcą ją zmienić.
A z poszukiwaniem pracy czasami bywa tak, że to pracodawca wyciąga do nas swoją rękę. I takim miejscem i okazją są właśnie Targi Pracy, czyli wydarzenie, podczas którego w jednym miejscu zbierają się właściciele czy też reprezentanci firm, aby przedstawić swoje przedsiębiorstwo w jak najlepszym świetle i zachęcić do siebie potencjalnych pracowników.
Targi Pracy, organizowane zazwyczaj dwa razy w roku w większych miastach, są okazją do tego, aby zarówno kandydat jak i firma zapoznali się ze sobą. Tym samym, ich przedstawiciele docierają do potencjalnych pracowników, natomiast dla zainteresowanych jej podjęciem to bardzo dobra okazja, aby przyjrzeć się z przedsiębiorstwu. Dlatego tak istotne jest, aby osoba, która poszukuje pracy, jeszcze przed właściwym dniem targów, zapoznała się z listą wystawców i odnalazła wśród nich miejsce, w którym chciałaby podjąć się zatrudnienia bądź której profil czy branża odpowiada jej zainteresowaniem czy kwalifikacjom, by w ten sposób poszerzyć wiedzę o tym, jak się tam funkcjonuje. Z uzyskaniem informacji o takim wydarzeniu nie powinno być problemu, ponieważ zarówno urzędy pracy, biura karier, telewizja, prasa, jak i portale internetowe publikują wzmianki o tym na kilka tygodni przed.
Na Targi Pracy decydują się zazwyczaj większe firmy, które działają w pobliżu miejsca ich organizacji. Mniejszych przedsiębiorstw zazwyczaj nie stać na uczestnictwo w tym wydarzeniu. Podczas nich, mają one okazję do wypromowania siebie i aktualnych ofert, w tym staży i praktyk. Wielu właścicieli firm decyduje się na uczestnictwo w Targach, ponieważ w ten sposób mogą zbadać trendy wśród absolwentów czy studentów. Każdy z uczestników ma przygotowaną listę wolnych stanowisk, na których prowadzi się aktualnie rekrutacje.
Jak się przygotować od strony kandydata
Jeśli w firmie która nas zainteresuje nie pojawił się wakat w interesującym nas dziale, to warto zapytać o częstotliwość rekrutacji, a także o możliwość pozostawienia swojego CV. Można także zapytać o szanse na odbycie stażu bądź praktyk.
W czasie takich wydarzeń warto skorzystać z okazji i zapytać także o warunki, jakie panują w firmie: atmosferę, możliwości awansu, uczestniczenia w szkoleniach, standard biura oraz systemy motywacyjne czy dodatki do płacy. Dobrą praktyką jest też podpytanie o to, jak przebiega tam proces rekrutacji, a także możliwość odbycia praktyk czy stażu. Podczas takiej rozmowy trzeba obserwować sposób, w jaki przedstawiciel odpowiada na nasze pytania. Często po tym można wywnioskować, czy to co mówi jest prawdą.
Poza tym, podczas takich spotkań można spotkać się z doradcą zawodowym w celu wspólnego ustalenia naszych kwalifikacji, predyspozycji i zalet. Może to pomóc w określeniu obszaru działalności, w którym powinno być nam najlepiej i jakie działania powinniśmy podjąć, aby to zyskać.
Każda okazja do znalezienia nowej pracy jest dobra, a Targi Pracy są jedną z tych metod. Dlatego warto poświęcić kilka godzin na uczestnictwo w nich. I co istotne, miejmy ze sobą kilka kopii swego CV.