Tatrzański Park Narodowy – Wyniki są zatrważające!

Tatrzański Park Narodowy – Zakończyły się trwające od 2013 roku wszechstronne i specjalistyczne badania związane ze stawami i potokami Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Naukowcy przez cały ten okres bardzo wnikliwie badali ryby, oraz rośliny znajdujące się w wodach Parku Narodowego. Ten tak szeroko zakrojony projekt badawczy, był przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

Tatrzański Park Narodowy

W ich skład wchodziły takie autorytety jak: dr hab. Jacek Kozłowski, dr inż. Anna Źróbek – Sokolnik, oraz dr inż. Piotr Dynowski. Badania były prowadzone głównie w Morskim Oku, Dolinie Pięciu Stawów, oraz Stawie pod Rysami. Naukowcy oprócz badania zasięgu występującej tam roślinności, zajmowali się: określeniem gatunków ryb, w jakim są stanie, czym się żywią i do jakiej wysokości nad poziomem morza zasiedlają stawy i potoki. Badania odbywały się nawet do 70 metrów głębokości i wykonywane były przy pomocy płetwonurków, dlatego oprócz wybitnych naukowców, w zespole było ponad dwudziestu wyszkolonych płetwonurków z uprawnieniami ekologa.

Ich wyszkolenie obejmowało techniki schodzenia pod wodę, które nie wpływało na równowagę ekosystemu, a jednocześnie umożliwiało zejście na tak duże głębokości. W przypadku Czarnego Stawu pod Rysami było to ponad 70 metrów głębokości, a w przypadku Morskiego Oka około 50 metrów głębokości. Szkolenia odbywały się pod patronatem Naukowej Komisji Działalności Podwodnej Zarządu Głównego PTTK, oraz uniwersyteckiego klubu płetwonurków – Skorpena.

Dzięki uzyskanym wynikom, będzie możliwe opracowanie rzeczywistych map roślinności, co z kolei zapewni skuteczną kontrolę stawów. Wyniki pokazały również, ciemną stronę stanu naszych wód tatrzańskich, które będąc wodami typu alpejskiego, nie powinny zawierać biogenów, ani żadnych zanieczyszczeń.

Niestety stan ich jest zupełnie odwrotny. Na powierzchni wód pływają butelki, kanapki, opakowania po kremach do opalania, oraz plamy oleiste. Pojawiają się również glony, co świadczy o postępującej degradacji.

Stawy tatrzańskie powinny charakteryzować się również małą ilością życia, jednak w przypadku Morskiego Oka, roślinność wodna jest bardzo duża i ciągle powiększa swój obszar. Powodem tego jest duża ilość turystów, którzy co roku odwiedzają te najbardziej znane jezioro. Jedynym jeziorem, które jest w dobrym stanie to Czarny Staw, w którym nie stwierdzono żadnych roślin i ryb, a woda jest niemalże destylowana. Badaniu zostały również poddane tatrzańskie ryby, które zostały ocenione dzięki zastosowaniu tak zwanej nieinwazyjnej metody – elektropołowu.

W ten sposób łowi się ryby pod ochroną, ponieważ jest to najbardziej łagodny sposób łowienia, który powoduje ich uśpienie, a po przeprowadzonym badania ponowne wypuszczenie do jeziora. Rozpoznano trzy gatunki ryb i jest to pstrąg źródlany, pstrąg potokowy, oraz głowacz pręgopłetwowy.

Niestety kondycja tych ryb, okazała się w bardzo złym stanie. Ryby są skarlałe, niedożywione, wśród nich zauważono kanibalizm. Dodatkowym problemem jest karmienie ich przez turystów, którzy nie są świadomi jaką krzywdę wyrządzają środowisku naturalnemu.

Wakacje nad jeziorem

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments