Ustawa antylichwiarska – czy naprawdę utrudnia życie polskim lombardom? Sprawdźmy!
Ustawa antylichwiarska
Kiedy w marcu 2016 roku w życie wchodziła tzw. ustawa antylichwiarska, właściciele wielu lombardów byli po prostu przerażeni. Uważano, że nowe przepisy mogą znacznie utrudnić życie lombardom w Polsce i będą przyczyniały się do masowego zamykania placówek. W perspektywie kilku lat od wprowadzenia zmiany, możemy śmiało mówić o skutkach, które ustawa przyniosła. Na szczęście nie sprawdziły się czarne scenariusze i nic nie wskazuje na to, by ustawa miała zostać odwołana. Jej wprowadzenie było dobrą decyzją i pozwoliło na selekcję w gronie lombardów, ze znaczną korzyścią dla klientów.
Co nowego wprowadziła ustawa antylichwiarska?
Polacy chętnie zastawiają przedmioty w lombardach jak i korzystają z krótkoterminowych pożyczek, które przeznaczają na bieżącą konsumpcję. Lombard jest również miejscem, gdzie w szybki sposób można się pozbyć niepotrzebnego sprzętu czy nietrafionego prezentu. Na ulicach każdego polskiego miasta widać szyldy lombardów, które mimo ustawy antylichwiarskiej z dnia 11 marca 2016 roku mają się dobrze. Głównym celem ustawy było wyeliminowanie z rynku firm, które stosowały wobec klientów nieuczciwe praktyki, między innymi nie były wpisane na listę KNF. Jeśli chodzi o sam kredyt konsumencki, ustawa wprowadziła
limit pozaodsetkowych kosztów kredytu, a ponadto mechanizm zapobiegający „rolowaniu”, czyli podbijania jego kosztu. Maksymalne oprocentowanie w skali roku to obecnie 22%, a nie jak bywało w przypadku wielu firm, znacznie więcej. Ustawa wprowadziła ponadto wymóg, aby lombardy oraz firmy udzielające pożyczek rozpoczynające działalność posiadały minimum 200 tysięcy złotych kapitału, który nie pochodzi z kredytów, akcji czy innego rodzaju działalności finansowej świadczonej na rzecz klientów. Ustawa wzmocniła ponadto rolę nadzorczą KNF wobec podmiotów co do których istnieje podejrzenie, iż działają nielegalnie. Co grozi za nielegalną działalność, niezgodną z wytycznymi ustawy? Prowadzenie działalności w sposób nielegalny prędzej czy później wyjdzie na jaw – w tej sytuacji właścicielowi lombardu lub firmy pożyczkowej grozi kara grzywny do 500 tysięcy złotych i nawet do 2 lat pozbawienia wolności!
Co ustawa antylichwiarska znaczy dla lombardów?
Wbrew temu co się mówiło kilka lat temu, ustawa antylichwiarska wprowadziła korzyści dla klientów, chroniąc ich interesy. Upadło wiele lombardów i firm pożyczkowych, jednak takich których działalność nie była legalna lub nie rokowała możliwości zmiany. Na rynku pozostały więc rzetelne firmy, które nie starają się zyskać na naiwności klienta czy na sztucznym podbijaniu kosztów jest pożyczki. W ciągu pierwszych 3 miesięcy obowiązywania ustawy, z rynku zniknęło 17% przedsiębiorstw istniejących w Rejestrze Firm Pożyczkowych, jednak sama nazwa ustawy dobitnie stwierdza, w kogo uderza. Niestety, jest sporo firm, które starają się obejść przepisy – część lombardów zmienia charakter działalności i funkcjonuje jako komis, mimo iż w rzeczywistości świadczy usługi takie jak lombard, inne placówki fikcyjnie „kupują” przedmioty zastawów od swoich klientów, narażając ich na bandyckie odsetki. Tego typu firm lepiej unikać, szczególnie że obchodzą przepisy i nie świadczy to najlepiej o ich zamiarach.
Jak wybrać dobry lombard?
Mimo, iż wśród lombardów doszło w 2016 roku do „naturalnej selekcji”, nadal powinniśmy uważać na to, z czyich usług korzystamy, w końcu oszustów starających się obejść ustawę nie brakuje, a pomysły na to są coraz bardziej kreatywne. Mimo wszystko takie placówki prędzej czy później znajdą się na pod obserwacją ze strony KNF. Najlepiej jest skorzystać ze sprawdzonej firmy posiadającej dobrą renomę, wpisaną na listę KNF, wobec której nie jest prowadzone żadne postępowanie wyjaśniające. Taką firmą, która posiada placówki w całym kraju, jest nowoczesny Polski Lombard. Firma oferuje korzystne pożyczki pod zastaw, a także skupuje wszystkie przedmioty mające wartość. Oferuje szybki zastrzyk gotówki, bez załatwiania nadmiaru formalności. W takie firmy jak Polski Lombard online ustawa antylichwiarska nie uderzyła, ponieważ jest to spółka działająca na jasnych zasadach, która w pełni dostosowała swoją działalność do zakresu ustawy. Jeśli szukasz dobrego lombardu oferującego korzystne ceny, Polski Lombard jest trafionym wyborem.
Zobacz pordanik