Zabytki i ciekawe miejsca w bułgarskiej stolicy

Sofia to ciekawe i intrygujące miasto, w którym warto spędzić przynajmniej kilka dni, podczas urlopu spędzanego w Bułgarii. Przedstawimy kilka zabytków, które z całą pewnością urozmaicą zwiedzanie miasta.

Szczególnie wartym odwiedzenia miejscem i istotnym punkcie na planie miasta, z pewnością jest Cerkiew Świętego Jerzego. Budowla w kształcie rotundy sięga swych początków w pierwszych wiekach naszej ery. Została wybudowana przez Rzymian w czasie, gdy za przynależność do chrześcijaństwa nie groziły już żadne konsekwencje. Na przestrzeni wieków i zawiłych dziejów miasta, świątynia służyła jako miejsce modłów, zarówno muzułmanom (w czasie panowania na tych terenach Imperium Osmańskiego), jak również chrześcijanom. Obecnie jak wskazuje nazwa, służy jako prawosławna cerkiew.  Na jej terenie znajduje się także przestrzeń muzealna.

Doskonałą alternatywą dla typowego zwiedzania – zwłaszcza jeśli na wakacje wybieramy się z dziećmi – może być zwiedzanie ZOO w stolicy Bułgarii. Ogród zoologiczny powołano do życia w 1888 roku. Początkowo jedną z największych jego atrakcji, był sęp kasztanowaty. Oczywiście współcześnie, zoo w Sofii może poszczycić się dużą liczbą okazów wielu różnych gatunków zwierząt. Obecnie zwiedzający mogą podziwiać ponad tysiąc stworzeń z najróżniejszych zakątków. W zagrodach i stanowiskach dumnie prezentują się na przykład hipopotamy, lemury, jak również pingwiny, czy wreszcie różnego rodzaju gatunki ptaków. Oczywiście to także nie wszystkie zwierzęta, które będziemy mieli okazję zobaczyć podczas pobytu w zoo. Podczas zwiedzania, można więc wprowadzić dziecko we wspaniały i intrygujący świat zwierząt.

Ciekawym pomysłem, będzie też zwiedzanie Muzeum Historii Wojskowości w Sofii. Zostało ono otwarte w 1916 roku. Zbiory zgromadzone są zarówno w pomieszczeniach należących do muzeum, ale także na zewnątrz. Ekspozycja składa się zarówno z pocisków, jak i pojazdów wojskowych – w tym czołgów, ale też samolotów. Większość wykonano w Związku Radzieckim, jednak są również takie, które powstały na terenie Rzeszy czy wcześniej Imperium Niemieckiego. Zwiedzanie muzeum może stanowić doskonały pretekst do poznawania dziejów historii najnowszej na Starym Kontynencie. Jak wszyscy wiemy, zwłaszcza w minionym stuleciu była ona naznaczona wieloma konfliktami zbrojnymi.

Będąc w Sofii, z pewnością nietrudno będzie natrafić na klimatyczną knajpkę z doskonałym bułgarskim winem czy lokalnymi przysmakami. Na takie okazje, warto przed wyjazdem wymienić nieco gotówki. Można to zrobić na przykład przez internet. Korzystając z kantoru online, wybieramy potrzebną kwotę w danej walucie. Potem trzeba już jedynie opłacić wymianę elektronicznie i podać dane niezbędne do wysyłki gotówki. Pieniądze mogą być wysłane zarówno na adres zamieszkania, jak i na wskazany w formularzu punkt odbioru. Może nim być na przykład sklep Żabka lub jeden z najbliższych kiosków Ruchu. Paczkę można też bezpłatnie odebrać w naszym punkcie wymiany walut – kantor Gdynia Tavex. Posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych od ręki. 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments