Zakopane bezprawnie pobiera opłatę

Zakopane bezprawnie pobiera od turystów opłatę klimatyczną. Miasto ma jednak za nic wyrok sądu!

Zakopane

Zakopane to popularna miejscowość wypoczynkowa leżąca u podnóża Tatr, gdzie opłata klimatyczna za każdy dzień pobytu wynosi od osoby dokładnie 2 złote. Niedawno wydawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego mówi jednoznacznie, że pobieranie tzw. klimatycznego w Zakopanym to bezprawie. Władze miasta jednak nawet nie myślą rezygnować z opłat, które wnoszą im turyści, mimo iż powietrze w Zakopanym jest mocno zanieczyszczone.

W Zakopanym jest smog, klimatyczne powinno nie być pobierane!

Całą sprawa zaczęła się od skargi turysty, który w 2015 roku wybrał się do Zakopanego. Według niego bezpodstawne było jednak pobieranie opłaty klimatycznej, ponieważ podczas całego jego pobytu w mieście powietrze było mocno zanieczyszczone. Zakopane jest bowiem jednym z wielu polskich miast, gdzie normy jakości powietrza są znacznie przekraczane. Zazwyczaj średnie stężenie pyłu wynosi tam ok. 300 mikrogramów na metr sześciennych, a norma wynosi 50 mikrogramów. Turystę wsparło kilka organizacji, oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Jeśli Zakopane chce pobierać opłaty klimatyczne ze względu na swoje niewątpliwe walory środowiskowe, najpierw powinni jednak poprawić jakość tutejszego powietrza.

Sprawa opłaty klimatycznej trafiła do sądu

Turysta skierował sprawę do sądu, a wsparła go w działaniu Fundacja ClientEarth. Proces trwał prawie trzy lata, jednak ostateczna decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego nie jest zadowalająca dla władz Zakopanego, które starały się obrócić postępowanie na swoją korzyść. Już w lipcu 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok z którego wynikało, ze Zakopane pobiera opłatę klimatyczną bezprawnie, ponieważ nie spełnia ustawowych kryteriów odnośnie jakości powietrza. Zakopane od wyroku się odwołało, przez co ostatecznie kwestię miał rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny – wyrok podtrzymano. Przez cały 2017 rok w Zakopanym było 54 dni z przekroczeniami norm jakości powietrza, natomiast mimo iż mamy marzec, w 2018 roku tych dni było już 33. Jakość powietrza w Zakopanym staje się więc coraz gorsza, podobnie jak w całej Małopolsce spowitej gęstym smogiem. Właśnie z tego powodu władze miasta nie powinny pobierać opłaty klimatycznej, ponieważ klimat wcale nie sprzyja mieszkańcom czy turystom. Mimo wszystko od 2008 roku w Zakopanym wprowadzono opłaty klimatyczne i władze miasta wcale nie mają zamiaru rezygnować z tego zastrzyku gotówki – w 2017 roku „klimatyczne” przyniosło blisko 4 miliony złotych zysku.

W Zakopanym będziemy płacić klimatyczne, czy nie?

Władze Zakopanego nie rezygnują i nie pogodzą się z wyrokiem sądu. Akcja Demokracja i Fundacja ClientEarth zebrały już wcześniej 5 tysięcy podpisów z prośbą o dobrowolną rezygnację władz miasta z pobierania opłaty – działania nie przyniosły jednak rezultatu. Grzegorz Cisło, sekretarz Zakopanego informuje, że opłata klimatyczna będzie nadal pobierana – „W tej sytuacji obowiązuje bowiem wcześniejsze rozporządzenie wojewody małopolskiego wskazujące miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową. Na jego podstawie Zakopane może nadal pobierać opłatę, tak jak stało się to w innej znanej turystycznej miejscowości – w Wiśle”. Dodał również, że opłata klimatyczna w Zakopanym przeznaczana jest właśnie na walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza, dlatego jest niezbędna. Jak widać, miasto znajdzie wszelkie sposoby, by uchylić się od realizacji wyroku sądu i za nic ma sobie jego postanowienia.

Indie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o